Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:06
Reklama

Kolorowe włosy i kolczyki. Czy szkoła ma prawo zakazać ich uczniom?

Niektórzy uczniowie zapominają, że szkoła to nie rewia mody. Jednak czy nauczyciele i dyrekcja mają prawo decydować o wyglądzie ucznia?

Tatuaże, kolorowe włosy czy piercing nie trafiają w każdy gust. Chociaż może się to nie podobać, szkoła nie do końca ma prawo coś z tym zrobić. 

Ma być schludnie

Regulacje dotyczące ubioru powinny być precyzyjnie określone w statutach szkół, jednak kompetencje placówek w tej dziedzinie są ograniczone. Szkoły mogą wymagać schludnego stroju, lecz głębokie ingerowanie w stylizację włosów czy makijaż już wykracza poza ich zakres. 

Niekiedy pojawiają się nieporozumienia wynikające z nieprecyzyjnych zapisów w statutach i zdaniem uczniów oraz rodziców nadużywania władzy przez nauczycieli. Problematyczne są szczególnie kwestie związane z wyrażaniem tożsamości przez młodzież. Jej subkulturowe preferencje często spotykają się z oporem szkół.

To przede wszystkim rodzic powinien akceptować strój dziecka

Przybywa szkół akceptujących elementy wyglądu wcześniej uznawane za kontrowersyjne. Małe tatuaże czy kolczyki są coraz częściej tolerowane, o ile nie zagrażają bezpieczeństwu i nie promują treści sprzecznych z wartościami szkoły. 

Na ogół przyjmuje się, że wygląd uczniów nie powinien być wyzywający ani obraźliwy. Mimo to wielu rodziców oburza fakt, że szkoły próbują w jakikolwiek sposób regulować kwestie, które prawnie leżą w gestii opiekunów. Bo uważają, że jeśli rodzic nie ma nic przeciwko ubiorowi swojego dziecka, to szkoła również powinna go zaakceptować bez wyjątku.

Najmniejszy problem z wyglądem mają zazwyczaj szkoły branżowe, ponieważ tutaj wiele z zasad dotyczących ubioru narzucają pracodawcy kierujący się bezpieczeństwem uczniów na praktykach. Noszenie krótkich paznokci czy roboczych butów jest po prostu uzasadnione specyfiką pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama