Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Z prawa do zasiłku dla bezrobotnych mogą skorzystać osoby, które straciły pracę i zarejestrowały się w urzędzie pracy, a także w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację, przepracowały minimum 365 dni w ramach umowy o pracę. Żeby uzyskać świadczenie, musiały też otrzymywać choćby minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzano składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne. Po zamknięciu działalności gospodarczej i uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej również można ubiegać się o świadczenia, o ile spełnione zostaną wyżej wymienione warunki.
Ile wynosi zasiłek i na jaki okres jest przyznawany?
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od długości stażu pracy i kształtuje się następująco:
- 80% świadczenia otrzymują osoby, których łączny okres zatrudnienia nie przekroczył 5 lat,
- 100% zasiłku przysługuje bezrobotnym, którzy mają przepracowane od 5 do 20 lat,
- 120% należy się wszystkim, których staż pracy wynosi więcej niż 20 lat.
Świadczenie dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Jego aktualną wysokość można sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu pracy. Zasiłek przyznawany jest na 180 dni osobom zamieszkującym powiat, w którym stopa bezrobocia nie przekracza 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – jest to obliczane na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego otrzymanie świadczenia. Zasiłek może być też wypłacany przez 365 dni w powiatach, w których bezrobocie przekroczyło tę wartość, jak również:
- w przypadku osób po 50 roku życia, które przepracowały więcej niż 20 lat,
- osobom samotnie wychowującym dziecko, które nie skończyło 15 lat,
- osobom, które utrzymują co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, w przypadku, gdy rodzic, z którym pozostają w związku, również jest bezrobotny – utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania.
Należy również mieć na względzie to, że czas wypłacania zasiłku zależny jest od formy zakończenia współpracy, np. jeśli pracownik złożył wypowiedzenie, a w danym powiecie przysługuje 6-miesięczny zasiłek, jego świadczenie będzie wypłacone dopiero po 90 dniach – okres zasiłku skróci się do 3 miesięcy.
Jak uzyskać świadczenia dla bezrobotnych?
Są dwa sposoby na to, jak uzyskać zasiłek. Można zarejestrować się w urzędzie pracy osobiście lub zrobić to zdalnie za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Prawo do świadczenia przyznawane jest automatycznie w toku rejestracji na podstawie danych z przedstawionych dokumentów, które potwierdzają zatrudnienie.
Trzeba mieć na względzie, że status osoby bezrobotnej i korzystanie z możliwości otrzymywania świadczeń wiąże się także z obowiązkami. Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy powinna aktywnie szukać zatrudnienia i uczestniczyć w oferowanych przez PUP szkoleniach, jeśli na takie zostanie skierowana. Odrzucając oferty pracy bez uzasadnienia przyczyn, może utracić prawo do zasiłku. Więcej na temat tego, ile razy można nie przyjąć propozycji zatrudnienia z urzędu pracy, przeczytasz tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/3/kariera/jak-odrzucic-oferte-pracy-z-pup-ile-razy-mozna-to-zrobic/.