Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 00:57
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • Dyrektor OSiR w Goleniowie informuje, że w okresie świątecznym Stadion miejski OSiR :19.04 (sobota) -czynny w godz. 8.00-21.00, 20.04 (niedziela) - nieczynny, 21.04 (poniedziałek) - czynny w godz. 14.00-22.00. Hala sportowa OSiR 19-21.04 zamknięta
Reklama

Popularny słodzik z coli może powodować raka? Używają go miliony osób

Ważą się losy aspartamu. Ma zostać wpisany na listę produktów rakotwórczych. Używają go m.in. koncerny produkujące napoje i gumę do żucia.

Ludzie, którzy unikają cukru, a nie wyobrażają sobie niesłodkiej kawy, stosują inne produkty. To np. naturalna stevia (ekstrakt z brazylijskiej rośliny) czy aspartam. To z kolei środek stworzony przez człowieka – organiczna substancja chemiczna.

Krótka historia aspartamu

„Wynalazcą aspartamu jest James M. Schlatter, który przez przypadek odkrył jego słodki smak. W 1965 roku wspomniany mężczyzna pracował nad lekiem na wrzody dla firmy farmaceutycznej G.D. Searle & Co. w siedzibie w Skokie w stanie Illinois. Wbrew przepisom BHP postanowił spróbować pozostały na palcu proszek. Smak przypadł mu do gustu! 

W 1974 po wykazaniu przez G.D. Searle & Co. licznych badań przeprowadzonych nad aspartamem, wspomniana firma otrzymała zgodę Agencji Żywności i Żywienia (ang. Food and Drug Administration; FDA) na używanie go jako dodatek do żywności. 

Jednakże w 1977 zauważono pewne niedociągnięcia ze strony firmy, a przeprowadzone badania przez FDA wykazały wątpliwość, co do uczciwości wszystkich przekazanych badań na temat bezpieczeństwa aspartamu. Po wielu kolejnych badaniach i kontrowersjach z tym związanych, w 1981 roku otrzymano ostateczną zgodę Komisarza FDA i rozpoczęto produkcję aspartamu w firmie” – tak opisuje historię tej substancji strona dietetycy.org.

Jest wszędzie

Aspartam jest bardzo popularny, ale już od dawna naukowcy alarmują, że środek 200 razy słodszy od cukru nie jest najzdrowszy. Argumentują, że przyczynia się do cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy otyłości. Schorzeń i chorób na liście jest znacznie więcej, ale nadal aspartam jest w powszechnym użyciu. I to nie tylko w domach, ale też na skalę użytkową.

Na przykład w takich napojach jak cola (badania z 2007 roku) wykazaną ilość aspartamu określono na ok. 98 proc. dopuszczalnego poziomu, który wynosi 600 mg/l. 

„Aspartam jest powszechnie stosowany w napojach bez cukru, jak Cola Zero, Pepsi Light, 7UpFree, Hoop Cola Light. Napoje bez cukru stanowią np. już 37 proc. oferty Coca-Coli, jednego z największych graczy na polskim rynku, a ich sprzedaż w 2021 roku wzrosła aż o 14 proc.” – wylicza teraz „Rzeczpospolita”.

Aspartam jest też w jogurtach, gumach do żucia, ciastkach, a nawet w chipsach. 

Jaką decyzję podejmie teraz Europa?

Problem w tym, że lada dzień środek może zostać zakazany. Światowa Organizacja Zdrowia {WHO) jeszcze w lipcu ma zdecydować o wpisaniu aspartamu na listę substancji „prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi". 

Jeżeli tak się stanie, to decyzja WHO będzie niekoniecznie wiążąca dla krajów europejskich. Żeby zakazać stosowania środka, potrzebna będzie jeszcze opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). A ten 10 lat temu uznał aspartam za bezpieczny środek. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama