– Poszło tak, jak miało pójść – mówi Maria, która właśnie poznała swój wynik z egzaminu maturalnego.
Absolwentka liceum w Lublinie język polski napisała na 80 procent.
– Kiedy wychodziłam z egzaminu, miałam nadzieję, że wynik będzie podobny – mówi Maria. I dodaję, że z matematyki też jest zadowolona.
– 71 procent – zdradza.
Monika, kolejna absolwentka, nie sprawdzała wyników w sieci. Wolała przyjść do szkoły.
– Całą noc nie mogłam spać, ale jest dobrze. Angielski na 100 procent – nie kryje zadowolenia.
W piątek rano (7 lipca) każdy mógł sprawdzić swój wynik na stronie ziu.gov.pl, ale wiele osób i tak przychodziło do swojej szkoły.
Matura 2023. Wyniki
Maturę w Formule 2023 zdało 91,1 proc. osób. Do egzaminu poprawkowego podejdzie 6,4 proc. zdających. 2,5 proc. nie zdało egzaminu dojrzałości.
Wśród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia pisemny egzamin maturalny z polskiego zdało 95 proc. abiturientów, z matematyki – 80 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 95 proc.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z liceów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 66 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 71 proc., a z języka angielskiego – 85 proc.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 57 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 51 proc., z języka angielskiego – 73 proc.
Można się odwołać od wyniku
Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może wystąpić do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wgląd do swojej pracy. Następnie wystąpić o weryfikację do dyrektora OKE. Ten może zmienić lub podtrzymać wynik.
W drugiej opcji jest też możliwość skierowania sprawy do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów.
Egzamin poprawkowy: kiedy i dla kogo
Żeby zdać maturę, z każdej części trzeba było uzyskać co najmniej 30 procent punktów. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Do piątku 14 lipca musi złożyć do dyrektora szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.
Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Początek o godz. 9.
Kto nie zdał więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.
Napisz komentarz
Komentarze