Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 00:25
Reklama

Alarmujące dane! Polacy toną na potęgę

Woda zabiera w Polsce kilkaset ludzkich żyć rocznie. Niestety mimo licznych kampanii edukacyjnych nie brakuje osób zadzierających z żywiołem.

Każdego lata docierają do nas smutne wieści o utonięciach. Tylko w ubiegłym roku zgłoszono w Polsce 419 takich przypadków, a w bieżącym roku od czerwca do 19 sierpnia już 175. 

Gubi nas pewność siebie 

Polacy lubią wypoczywać nad wodą, ale często są na bakier z bezpieczeństwem. Według Artura Szymańskiego, szefa bieszczadzkiego WOPR-u i instruktora ratownictwa,  główne przyczyny tragedii nad wodą – jak powiedział w rozmowie z Newserią – to brak umiejętności pływania, przecenianie własnych umiejętności i wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. W 2022 roku 107 osób przed utonięciem piło alkohol.

I niech nie zmyli nas wiek. Nie ulegajmy stereotypom, według których to młodzi się nieodpowiedzialni. W 2022 roku najwięcej osób, które utonęły (203), miało więcej niż 50 lat. Dla porównania, liczba ofiar utonięć w przedziale wiekowym 15-18 lat wyniosła 14.

Gdzie toniemy najczęściej?

Najbardziej niebezpieczne są jeziora. W ubiegłym roku utonęło w nich aż 105 osób. Na drugim miejscu są się rzeki (102 utonięcia), na trzecim stawy (69). 

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia to:

  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 67,
  • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 37,
  • nieostrożność w czasie łowienia ryb – 37,
  • kąpiel w miejscu zabronionym – 29.

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja 

Żeby przeciwdziałać tragediom na wodzie, nad Jeziorem Solińskim odbyła się akcja zorganizowana przez bieszczadzki WOPR we współpracy z PGE Energią Odnawialną. Skierowana jest głównie do dzieci, które uczą się zasad bezpieczeństwa nad wodą oraz korzystania ze sprzętu ratowniczego. 

Uczestnicy mogli też skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji, takich jak pokazy sprzętu wodnego, zawody pływackie, edukacja ekologiczna oraz plenerowe kino letnie. Akcja promująca bezpieczeństwo i edukację miała także akcent charytatywny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…Autor komentarza: AlmaTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie tak mało bilbordów z Panem Trzaskowskim! Innych kandydatów pełno!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:42Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czy jest już znana data otwarcia i udostępnienia mieszkańcom górki z wyrobiska tunelowego przy ul. Karsiborskiej?Data dodania komentarza: 26.03.2025, 20:34Źródło komentarza: Temat Tygodnia – środa, 26 marca br.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama