Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:03
Reklama

Nie chcesz naciąć się na oszusta? Sprawdź, komu wrzucasz pieniądze do puszki

Codziennie można spotkać mężczyzn i kobiety zbierających pieniądze do puszek, np. na chore dzieci. Niestety zdarza się, że pod wizerunkiem wolontariusza kryje się oszust.

Żeby prowadzić zbiórkę, należy mieć na to odpowiednie zezwolenie. Bez dokumentów taka zbiórka jest nielegalna.

Czym jest zbiórka publiczna?

Polega na zbieraniu gotówki lub darów rzeczowych w miejscach publicznych. Zbierający oraz darczyńcy zazwyczaj się nie znają. Cel zbiórki związany jest pożytkiem publicznym, takim jak kultura, dobroczynność albo cele religijne.

Pieniądze zebrane w trakcie zbiórki, np. wrzucane do puszek, nie są ewidencjonowane, co oznacza, że nie jest śledzona tożsamość darczyńcy ani to, ile przekazał.

Jak sprawdzić, czy zbiórka jest legalna?

Podczas spotkania z osobą zbierającą datki w miejscu publicznym zarówno darczyńca, jak i wolontariusz, widzą się najczęściej po raz pierwszy. Taka sytuacja sprzyja próbom oszustwa i w konsekwencji przekazaniu swoich pieniędzy nie osobom potrzebującym, tylko naciągaczom. 

Żeby zweryfikować legalność zbiórki, wystarczy odwiedzić stronę internetową Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dostępną pod adresem zbiorki.gov.pl. 

Ponadto warto pamiętać, że wolontariusz biorący udział w zbiórce powinien mieć identyfikator ze swoim imieniem i nazwiskiem, numerem zbiórki, nazwą akcji (także nazwą organizatora akcji) i celem inicjatywy.

Co grozi organizatorowi nielegalnej zbiórki publicznej?

Nielegalne prowadzenie zbiórki publicznej to złamanie art. 56 Kodeksu wykroczeń, karane grzywną do 5000 zł. Jeśli cel zbiórki jest fikcyjny, mamy do czynienia z oszustwem karanym z art. 286 Kodeksu karnego. Za to grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. 

Jeśli mamy wątpliwości dotyczących legalności zbiórki, warto zgłosić swoje podejrzenia na policję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama