Przypominamy, że Terminal LNG uruchomiony został osiem lat temu. Zaś pierwszy gazowiec z dostawą skroplonego gazu wpłynął do gazoportu już 11 grudnia 2015. Od tego czasu dynamika i ilość dostaw gazu drogą morską do Terminala LNG zdecydowanie wzrosła i ma tendencję do jeszcze wyższych wartości.
Stąd GAZ–SYSTEM podjął słuszną decyzję o rozbudowie Terminala LNG o trzeci zbiornik. Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu stanowi element większego planu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM, tzw. Bramy Północnej, w ramach której polski system gazowy ma zostać przygotowany do odwrócenia kierunku zasilania z relacji wschód-zachód na kierunek północny.
Od stycznia 2022 r. Terminal LNG może świadczyć usługi regazyfikacji, zgodnie z zawartymi umowami i zapotrzebowaniem, z mocą zwiększoną do 6,2 mld m3 rocznie. Spółka podpisała 24 czerwca 2020 roku umowę z konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH na wykonanie prac.
Budowa nowego zbiornika LNG o pojemności ok. 180 tys. m3 wraz z towarzyszącymi instalacjami, urządzeniami i połączeniem technologicznym z istniejącą infrastrukturą. Zakłada się, że terminem zakończenia inwestycji będzie koniec 2023 roku.
Projekt rozbudowy polskiego Terminala LNG w Świnoujściu znajduje się na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania. Na tę listę trafiają inwestycje o szczególnym znaczeniu dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie.
Napisz komentarz
Komentarze