Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:28
Reklama

Polskie ulice bez bankomatów? Wiele z nich wkrótce może zniknąć

Część maszyn wypłacających pieniądze zniknie z ulic. Najgorzej będzie w mniejszych miejscowościach. To efekt nowych przepisów, które lada dzień wchodzą w życie.

W centrach miast są niemal co krok. Wszystko jednak wskazuje na to, że już za chwilę bankomaty zaczną znikać. 

„Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, które wchodzi w życie 23 września, 40 proc. bankomatów w Polsce będzie musiało posiadać system IBNS. To zabezpieczenie, które powoduje, że w razie próby kradzieży pieniądze w urządzeniu, zostaną zabarwione farbą” – przypomina dziennik.pl.

Malowanie banknotów ma zniechęcić do okradania maszyn.

Takie zabezpieczenie sporo kosztuje

Problem w tym, że nowe zabezpieczenia kosztują. I to sporo. Przyjmując, że w Polsce jest ponad 21 tys. bankomatów, to nowy system ma być zamontowany w 40 proc. z nich. To maszyny ustawione w ustronnych miejscach, bardziej narażone na atak przestępców. 

„Koszt dostosowania do wymogów rozporządzenia został oszacowany na ponad ćwierć miliarda złotych” – podaje serwis. I dodaje, że uzbrojenie jednej maszyny to koszt ok. 20 tys. zł. 

„Tam gdzie nie uda się tego zrobić na czas, bankomaty mogą być likwidowane. W wielu przypadkach, szczególnie w starszych urządzeniach, inwestowanie w nowe zabezpieczenie może okazać się po prostu nieopłacalne” – wyjaśnia portal.

Co z małymi miejscowościami?

W najgorszej sytuacji znajdą się wtedy mieszkańcy mniejszych miejscowości. Właścicielom maszyn nie będzie się opłacało inwestować w bankomat i maszyna po prostu zostanie usunięta.

W Polsce pierwszy bankomat został ustawiony w 1987 roku w Warszawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama