Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:02
Reklama

Sąsiad pomoże sąsiadowi, a gmina mu za to zapłaci. Na Wszystkich Świętych w życie wchodzi nowe prawo

Twój sąsiad potrzebuje wsparcia. Chętnie mu pomagasz, ale… tylko wtedy, kiedy masz czas. Wkrótce się to zmieni. Pomoc sąsiedzka stanie się „zawodem”.

Od 1 listopada starsze osoby potrzebujące stałej pomocy będą mogły skorzystać z nowej formy wsparcia: odpłatnych usług sąsiedzkich. Bezpłatna dotychczas uczynność sąsiedzka będzie wynagradzana  przez gminę. 

Takim opiekunem będzie mógł np. zostać sąsiad. 

– To rozwiązanie opiera się na umowie między gminą a sąsiadem w sprawie opieki nad osobą potrzebującą takiej opieki. Jest to usługa, która może być bardzo elastycznie świadczona, w zależności od potrzeb. Taki sąsiad to nie jest jednak pracownik, który pracuje między 7.30 a 15.30 – powiedział serwisowi prawo.pl Norbert Paprota, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni. 

Od osoby wykonująca taką usługę nikt też – dodajmy – nie będzie wymagał kwalifikacji pracownika socjalnego. 

Co to jest?

Co się kryje pod nazwą usługa sąsiedzka? Między innymi robienie zakupów, pomoc w załatwieniu codziennych spraw, opieka higieniczna, proste czynności pielęgnacyjne oraz – jeżeli to możliwe – zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Kto skorzysta?

Usługa sąsiedzka jest adresowana do osób samotnych. To osoba, która spełnia te trzy warunki: 

• samotnie gospodaruje,

• nie jest z związku małżeńskim,

• nie ma bliskiej i dalszej rodziny.

Ustawa daje jednak gminie prawo do złagodzenia tych kryteriów – usługę sąsiedzką za odpłatnością z gminy będzie mógł świadczyć także małżonek czy bliski krewny, ale pod warunkiem, że mieszka oddzielnie.

Co ważne, z tej formy pomocy może skorzystać każda osoba potrzebująca takiego wsparcia, niezależnie od swoich dochodów.

Kto może to robić?

Organizatorem usług sąsiedzkich jest gmina. Na co dzień może się tym zajmować osoba, która:

• jest pełnoletnia;

• nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

• złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;

• zamieszkuje blisko osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

• ukończyła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy;

• została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;

• została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.

Ile można zarobić?

Ustawa nie określa konkretnych kwot. To rada gminy w uchwale określi:

kto może skorzystać z usług sąsiedzkich, 

co należy do obowiązków opiekuna/opiekunki,

sposób rozliczania i wysokość wynagrodzenia zajmującej się tym osoby.

Nowa usługa dostępna będzie od 1 listopada. Szczegółowych informacji będą udzielały gminne (miejskie) ośrodki pomocy społecznej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama