Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:45
Reklama

Pieniądze za błędy w leczeniu. Pierwsi pacjenci złożyli już wnioski o odszkodowania

Do rzecznika praw pacjenta wpłynęło ponad 40 wniosków o przyznanie odszkodowania za błędy w leczeniu. Większość z nich dotyczy operacji. Co zrobić, żeby dostać pieniądze?

Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych podaje, że przez ostatnie 5 lat w Polsce obserwowany jest znaczny, bo aż 35-procentowy wzrost liczby sądowych postępowań karnych związanych z błędami medycznymi. 

W 2021 roku sądy otrzymały do rozpatrzenia 216 aktów oskarżenia w sprawach dotyczących błędów medycznych. Procesy najczęściej dotyczą zakażeń szpitalnych, powikłań okołoporodowych oraz operacyjnych.

Ustawa o prawach pacjenta

Wiadomo jednak, że postępowania sądowe trwają. Jest już na szczęście inna, pozasądowa droga dochodzenia odszkodowania za błędy w leczeniu. Otóż taką możliwość dała pacjentom znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. 

Obejmuje ona zdarzenia medyczne, do których doszło w szpitalu i które były finansowane przez NFZ. Rekompensaty wypłaca powołany ustawą Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.

– Do tej pory wpłynęło 41 wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych – powiedział Rynkowi Zdrowia Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Większość z nich dotyczy błędów podczas operacji. Pozostałe szpitalnych i śmierci pacjenta.

Wszczęte dotychczas przez rzecznika praw pacjenta postępowania są na etapie gromadzenia materiału dowodowego – dodał Chmielowiec.

Na jakie pieniądze może liczyć pacjent?

Wysokość świadczenia kompensacyjnego zależy od typu zdarzenia”. I tak:

- zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym może kosztować od 2000 do 200 000 zł;

- uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia – od 2000 do 200 000 zł; 

- śmierć pacjenta – od 20 000 do 100 000 zł.

Pacjent ma prawo odmówić przyjęcia rekompensaty, jeśli uzna, że jest ona zbyt niska. W takim przypadku zyska wgląd w akta postępowania, dzięki czemu będzie mógł sprawdzić, jak rzecznik praw pacjenta ustalił wysokość świadczenia. 

Jak skutecznie złożyć wniosek?

Pacjenci lub bliscy zmarłych pacjentów na złożenie wniosku do rzecznika praw pacjenta mają rok od momentu, w którym dowiedzieli się o zdarzeniu. Nie może jednak minąć więcej niż 3 lata od zdarzenia.

Decyzja dotycząca przyznania lub odmowy przyznania rekompensaty musi być wydana w ciągu 3 miesięcy. 

Złożenie wniosku kosztuje 300 zł. Jeśli okaże się, że wniosek jest zasadny, pieniądze zostaną zwrócone. 

Ale uwaga, przyjęcie rekompensaty oznacza zrzeczenie się wszelkich roszczeń o odszkodowanie lub rentę. 

Tak więc przyjęcie szybkiej rekompensaty z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych nie zawsze jest najkorzystniejszym wyborem. Szczególnie w przypadkach poważnego uszczerbku na zdrowiu, kiedy renta może stać się długoterminowym zabezpieczeniem. 

Niewykluczone, że wstępując na tradycyjną drogę sądową, nawet mimo tego, że sprawa może ciągnąć się latami, skorzystamy bardziej. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: BłazejTreść komentarza: najlepszy burmistrz jaki był, następnym zostanie Grzegorz Kurka! Najwybitniejszy człowiek tego miasta!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Kamień Pomorski. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Piękne wspomnienia. Brawa dla twórców , animatorów i instruktorów którzy na co dzień są w cieniu tych wszystkich działań, którymi może pochwalić się MDKData dodania komentarza: 8.11.2024, 21:15Źródło komentarza: Z archiwum Telewizji – 60-lecie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama