Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:34
Reklama

Jest ich mniej i są coraz droższe. W Polsce zabraknie ziemniaków – naszego warzywa narodowego?

Za ziemniaki płacimy odczuwalnie więcej niż przed rokiem. I to nie z winy inflacji, ale mniejszych zbiorów. Bo jest coraz mniej upraw, z którym coraz mniej zbieramy.

W porównaniu z ubiegłym rokiem – jak podały warzywa.pl – ziemniaki zdrożały o 38,6 proc. Najwięcej popularna Irga, biała odmiana ziemniaka, bo aż o 85 proc. Dlaczego?

Bo jest jej mało i – co gorsza – jej produkcja wciąż spada. W efekcie kilogram Irgi kosztuje 2-2,2 zł/kg. Inne odmiany lubianego przez Polaków warzywa kosztują od 1,3 do 1,4 zł/kg. 

To oczywiście ceny rynkowe. W sklepach i na bazarach są znacznie wyższe. Sprzedawcy liczą sobie nawet 3-4 złote za kilogram. 

Rolnicy wybierają zboże i kukurydzę

Ten stan rzeczy – szybki wzrost cen ziemniaków – eksperci tłumaczą mniejszymi zbiorami

– Były rejony Polski, gdzie pogoda zdziesiątkowała uprawy – powiedział w rozmowie z „Faktem” Janusz Piechociński, były wicepremier w rządzie PO-PSL. 

Na to nakłada się niechęć rolników do sadzenia ziemniaków. 

–  Wolą siać zboże i kukurydzę – podkreślił Piechociński. 

I dodał: – To nie tylko nasz problem, ale całej Europy. Chińskie firmy wysyłają do mnie maile i pytają: „Skąd wziąć mąkę ziemniaczaną?”. 

Mniejsze zbiory z mniejszych upraw

Jego opinię potwierdzają dane GUS. Otóż wynika z nich, że w 2023 r. ziemniaki była uprawiane na ok. 0,2 mln ha. Według przelicznika – z takiej powierzchni plony powinny wynieść 294 decytony na hektar (decytona równa się 100 kg). Oznacza to, że będą niższe o 4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

Jeszcze gorsze są szacunki dotyczące zbioru ziemniaków. Tych ma być ok. 5,5 mln ton, czyli  o 9 proc. mniej.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama