Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 kwietnia 2025 22:44
Reklama

Wyzerowane konto zamiast prezentu. Przed świętami naciągacze urządzają polowania

Przed Bożym Narodzeniem oszuści działają o wiele intensywniej. Podszywają się m.in. pod znane firmy kurierskie, takie jak DHL, DPD czy UPS.

Naciągacze wykorzystują pośpiech. I to, że jesteśmy zajęci świątecznymi zakupami. Wysyłają nam sms-y, które z pozoru wyglądają na wiadomości od kurierów lub ze sklepów internetowych. Mają jeden cel: dostać się do naszego portfela i go wyczyścić.

Są sprytni

Jak działają oszuści? Bardzo sprytnie. Informują o problemach z dostawą przesyłki, błędnym adresie alb konieczności pokrycia dodatkowych kosztów. Fałszywe wiadomości zwykle zawierają linki prowadzące do złośliwych stron internetowych, wyglądających niemal tak samo jak prawdziwe strony firm kurierskich. Tam znajduje się fałszywy formularz płatności, a pretekstem są dopłaty za ponowną dostawę. 

Policja ostrzega, że wpisanie danych karty płatniczej na takiej stronie może doprowadzić do kradzieży środków z konta. Najbezpieczniej jest nie klikać w podejrzane linki, a adresy stron wpisywać ręcznie, zamiast korzystać z przekierowania w postaci linku.

Przykład fałszywej wiadomości

Co robić, żeby nie dać się oszukać 

Na szczęście przed phishingiem można się uchronić i wcale nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Co więc powinniśmy robić? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Ale to nie wszystko. 

Należy sprawdzać zawarte w wiadomościach numery przesyłek i korzystać wyłącznie z oficjalnych aplikacji mobilnych operatorów pocztowych. Nowoczesne smartfony często automatycznie oznaczają podejrzane wiadomości jako SPAM, więc i to miejmy na uwadze.

Gdzie i jak zgłosić podejrzane treści? 

CERT Polska udostępniło numer 8080, pod który można przesyłać podejrzane sms-y. Podejrzane e-maile można zgłosić na adres [email protected] lub przez stronę internetową incydent.cert.pl. 

W razie wątpliwości co do autentyczności otrzymanego sms-a zalecany jest kontakt bezpośrednio z firmą, którą rzekomo reprezentuje nadawca, poprzez oficjalne dane kontaktowe. 

W przypadku wprowadzenia danych bankowych na fałszywej stronie należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem prowadzącym nasz rachunek, aby zapobiec wyczyszczeniu konta. Jeśli jeszcze nie jest na to za późno. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama