Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 08:45
Reklama

Psy i koty z PESEL-ami. Od kiedy nadawanie numerów będzie obowiązkowe?

Numer PESEL dla psów i kotów ma być obowiązkowy. Zdaniem pomysłodawców polepszyłoby to sytuację zwierzaków, bo w razie potrzeby szybciej można byłoby im pomóc.

Nadawanie PESEL-ów, czyli indywidualnych numerów identyfikujących, psom i kotom to pomysł – jak podała Strefa Biznesu – Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Zwierząt. Nieco zmodyfikowana zostałaby nazwa. Zwierzęta otrzymywałyby swoje PiESEL-e. 

Czip z numerem zwierzaka

Pomysł znakowania, czyli czipowania psów i kotów, nie jest nowy. Od lat robi to wielu właścicieli zwierząt domowych. Różnica polega na tym, że do tej pory jest to dobrowolne, po wejściu w życie przepisów stałoby się obowiązkowe.

Czipowanie polega na wszczepieniu zwierzęciu nadajnika. Rozwiązanie to pomaga w namierzeniu psa, gdy ucieknie z domu lub zostanie wyrzucony albo – co też się zdarza – uprowadzony.

Obecnie czip zawiera dane kontaktowe właściciela (adres, numer telefonu) i 15-cyfrowy kod przypisany jednemu zwierzęciu i zarejestrowany w bazie danych. 

Czipowanie jest proste, bezbolesne i bezpieczne. Sam zabieg przypomina szczepienia. Urządzenie wykonane jest z materiału, który nie powoduje skutków ubocznych. Jego obecność nie przeszkadza psom i kotom.

Dlaczego nadawanie PiESEL-ów jest ważne? 

Po pierwsze – odpowiada cytowana przez serwis Małgorzata Tracz, posłanka Partii Zielonych – polepszyłoby to los porzucanych lub źle traktowanych zwierząt. 

Po drugie – ograniczyłoby bezdomność wśród psów i kotów i nielegalne hodowle.

Po trzecie wreszcie, osoby, które chciałyby zaadoptować zwierzaka, mogłyby to zrobić dużo szybciej.

Prace trwają

Pomysłodawcom nadawania zwierzętom PiESEL-ów zależy na tym, żeby ten obowiązek stał się jak najszybciej rzeczywistością. Zapoznał się już z nim minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na razie nie wiadomo, z ilu cyfr miałaby się składać numer PiESEL-u.  

Komisja Europejska – jak podaje Strefa Biznesu – do czerwca planuje wydać rozporządzenie dotyczące dobrostanu psów i kotów. Dotyczyłoby ono m.in. chipowania i rejestracji zwierząt.

„Prawdopodobnie będziemy mieli 3 lata na opracowanie i wprowadzenie identyfikacji” – napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Tracz.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…Autor komentarza: AlmaTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie tak mało bilbordów z Panem Trzaskowskim! Innych kandydatów pełno!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:42Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czy jest już znana data otwarcia i udostępnienia mieszkańcom górki z wyrobiska tunelowego przy ul. Karsiborskiej?Data dodania komentarza: 26.03.2025, 20:34Źródło komentarza: Temat Tygodnia – środa, 26 marca br.Autor komentarza: praktykTreść komentarza: Drogi do latarni morskiej już nikt nie otworzy. Ci politycy co to obiecali dawno o tym zapomnieli. Nie ma co liczyć na cud, trzeba myśleć o innym połączeniu z latarnią morskąData dodania komentarza: 26.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Spotkanie mieszkańców z posłem Z. BoguckimAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Świetny pomysł Pana Burmistrza Wiatra, w Świnoujściu Ruda & poplecznicy "zapomnieli" że mieli cały dzionek do lansu! Przypominam kolejna okazja to będzie Dzień DzieckaData dodania komentarza: 21.03.2025, 22:25Źródło komentarza: Wiosna w Nowogardzie zaczęła się z przytupem!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama