Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 04:41
Reklama dotacje unijne dla firm

Kolejne ofiary zimy. Co robić, gdy widzimy człowieka leżącego na ulicy?

Tej zimy już kilkadziesiąt osób zmarło z wychłodzenia. Ten bilans może być jeszcze gorszy, bo zima nie odpuszcza. Nadal będą nam towarzyszyły śnieg i mróz.

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w ostatni piątek i sobotę (12-13 stycznia) z powodu wychłodzenia zmarły dwie kolejne osoby. 

W sumie od początku listopada Komenda Główna Policji odnotowała 24 zgony w wyniku wychłodzenia organizmu.

Nie każda leżąca na ulicy osoba jest pijana

A to jeszcze nie koniec zimy. Przed nami m.in., intensywne opady śniegu, mrozy, szczególnie wysokie na południu i południowym wschodzie Polski. 

Dlatego służby apelują, żeby reagować za każdym razem, gdy widzimy osobę, która może właśnie zamarzać. Ratownicy przestrzegają także, ze nie każda leżąca na ulicy osoba jest pijana. Powody mogą być różne i za każdym razem trzeba to sprawdzić.

Dlatego RCB do wpisu na platformie X z informacją o kolejnych śmierciach z wyziębienia dołączyło film z poradami, co robić, gdy widzimy osobę leżącą na ulicy lub w parku, która potrzebuje pomocy.

Instruktor podpowiada

Odpowiedź jest jedna: „Musimy reagować, ponieważ taka osoba może właśnie zamarzać”. 

– Jeżeli widzimy taką sytuację, wyjmijmy telefon komórkowy i zadzwońmy pod numer 112 lub 999. Powiedzmy, gdzie jesteśmy i co się stało – podpowiada instruktor. 

– Następnie podejdźmy do tej osoby i spróbujmy ją zapytać, co się stało, co tutaj robi. Jeżeli nie reaguje, złapmy ją za ramiona i potrząśnijmy. Dyspozytor medyczny krok po kroku będzie mówił nam, co mamy zrobić. 

A co powinniśmy zrobić, jeśli taka osoba nie reaguje?

– Należy zapewnić jej jakieś okrycie, możemy do tego wykorzystać na przykład naszą kurtkę – odpowiada instruktor

Cały film instruktażowy znajduje się na profilu RCB w serwisie X.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama