Jest emerytką z Iławy (województwo warmińsko-mazurskie). Ma 73 lata, a na koncie sporo sklepowych kradzieży.
Długo jej się udawało
Sklep, w którym wpadła, stale okradała – podała Interia. Długo miała szczęście. Dopiero po jakimś czasie pracownicy marketu zorientowali się, że na półkach brakuje towaru, za który nikt nie zapłacił.
Sklep zgłosił to policji. Funkcjonariusze obejrzeli wtedy nagrania z kamer monitoringu. I zauważyli starszą kobietę, która wynosiła ze sklepu towary, omijając kasę.
Z nagrań, które przejrzała policja, wynikało, że 73-latka zrobiła to aż 25 razy. Kradła m.in. chleb, pieczarki, seler, śmietanę, herbatę, pomidory. W sumie nie oddała do kasy 1300 zł.
Kradła tylko dla siebie, nie na zarobek
Działała tak, jak większość sklepowych złodziei – wykorzystując nieuwagę personelu, brała z półek produkty i wychodziła nimi ze sklepu.
– Nie robiła tego w celach zarobkowych – podkreśliła w rozmowie z Polsat News Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa policji w Iławie.
Policjantom tłumaczyła, że ma trudną sytuacją finansową. Skarżyła się…
– …na niską emeryturę i że brakuje jej na życie. Niestety, trudna sytuacja materialna nie jest wytłumaczeniem i nie uchroni jej od odpowiedzialności karnej – powiedziała rzeczniczka iławskiej policji.
Teraz 73-letka stanie przed sądem, mimo że – jak mówiła – „było jej bardzo głupio, że doszło do takiej sytuacji”. Odpowie za 25 kradzieży sklepowych. Grozi jej 5 lat więzienia.
Sąd zapewne uwzględni trudną sytuację finansową emerytki i jej wiek.
Kolejny taki przypadek
W ostatnim czasie iławska policja miała do czynienia z podobnym przypadkiem. Tym razem złodziejką była nieco młodsza, bo 68-letnia emerytka.
Kobieta wynosiła towary z 4 różnych sklepów, z którymi nie fatygowała się do kasy. Usłyszała 20 zarzutów za kradzież m.in. majonezu i migdałów. Grozi jej 5 lat więzienia.
Coraz więcej kradzieży sklepowych
Jak pokazują dane policji za 2023 rok, kradzieży w sklepach przybywa. W tym czasie odnotowano 40 tys. przestępstw (kradzież towarów za więcej niż 800 zł – red.) i 278 tys. wykroczeń (poniżej 800 zł).
„Oznacza to wzrost o 22,2 proc. w stosunku do 2022 r., a porównując dane z tymi z 2021 r., widać wzrost już o ponad 60 proc.” – informowała Rzeczpospolita.
Liczba wykroczeń wzrosła o 16,9 proc. w stosunku do 2022 r. i 45,4 proc. w porównaniu z rokiem 2021.
Napisz komentarz
Komentarze