Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 08:33
Reklama

Wybory samorządowe 2024. Mieszkasz bez meldunku. Jak zagłosować w takiej sytuacji?

Wiele osób nie jest zameldowanych w miejscowościach, w których przebywa. Na co dzień to żaden problem. Kłopoty zaczynają się, gdy chcemy zagłosować. Sprawdź, co trzeba zrobić.

Codziennie prezentowani są kandydaci na burmistrzów czy wójtów. Codziennie komitety pokazują, kogo chcą wysłać do rad gmin, powiatów, miast i sejmików. To znak, że kampania wyborcza już się rozkręciła i lada dzień  na ulicach pojawi się mnóstwo plakatów, banerów i billboardów.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia (druga tura – 21 kwietnia). Tego dnia wybierzemy lokalnych liderów – radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Komitety i kandydaci

Jak podaje Państwowe Komisja Wyborcza – zarejestrowano 35 komitetów o charakterze ogólnopolskim. Do tego lokalne – ograniczone do terenu poszczególnych województw, miast czy gmin. 

Okręgi wyborcze znajdziemy na stronie internetowej PKW. Na tej podstawie każdy może ustalić, ilu radnych wybiera, do jakiego gremium, ile mandatów jest na okręg, w którym głosuje. Na razie w wykazie nie ma nazwisk kandydatów, ale to się niebawem zmieni.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym 4 marca mija termin zgłaszania „list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy”.

Kolejnym ważnym terminem jest 14 marca. To ostateczny czas na zgłoszenie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Mieszkam bez meldunku, chcę głosować. Co zrobić?

Jeżeli ktoś mieszka w miejscowości, w której nie jest zameldowany, to w dniu głosowania ma dwa wyjścia. Może w niedzielę 7 kwietnia pojechać do miasta, gdzie jest wpisany na listę wyborców i tam oddać głos. Drugim wyjściem jest zadbanie o to, żeby jednak zagłosować w mieście, w którym mieszkamy bez meldunku.

Żeby to sobie umożliwić, trzeba złożyć w swoim urzędzie gminy wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Bo inaczej...

„Wyborca, który wymeldował się z poprzedniego miejsca zamieszkania i nie dokonał meldunku w nowym miejscu zamieszkania lub nie złożył wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców nie będzie ujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania i nie będzie mógł wziąć udziału w wyborach samorządowych” – wyjaśnia PKW.

Nie pomoże w tym wypadku nawet zdobycie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Nie ma także możliwości dopisania się do listy wyborców poza miejscem zamieszkania. 

„W związku z tym nie można też przepisać się do głosowania w innym okręgu w tej samej gminie – ideą wyborów samorządowych jest to, że głosujemy lokalnie” – tłumaczy portalsamorzadowy.pl.

To trzeba załatwić

Czy w tym przypadku są jakiś terminy? Nie. Urząd Miasta w Poznaniu wyjaśnia: 

„Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania można składać przez cały rok, najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania – w godzinach pracy Urzędu”.

Trzeba pamiętać, że ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje możliwość głosowania w miejscu zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów. Nie jest wpisem jednorazowym i jest ważny w każdych kolejnych wyborach czy referendach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama