Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 14:07
Reklama

Schron w ogródku? Teraz ma to być łatwiejsze

Rząd pracuje nad przepisami dotyczącymi budowy schronów. Chce m.in. ułatwić powstawania takich obiektów przy domach.

To, że schrony są w Polsce potrzebne, nie jest tematem zastępczym. A po ataku Rosji na Ukrainę stał się palący.

Wówczas wyszło na jaw to, co wszyscy dobrze wiedzieli: schronów z prawdziwego zdarzenia w Polsce nie ma. To obiekty z czasów zimnej wojny, które przez lata niszczały. To miejsca ukrycia – np. piwnice w blokach – które w ciągu lat zostały przekształcone na rupieciarnie.

Mapa schronów i ukryć

Kiedy straż pożarna zaczęła sprawdzać takie miejsca, przygotowała mapę schronów i ukryć. 

„Podczas działań strażaków zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych w kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób” – podało wiosną 2023 r. MSWiA.

Dane z całej Polski:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
  • 10 622 budowli ochronnych, w tym: 
  • 1903 schrony, 
  • 8719 ukryć. 

Tyle że eksperci punktowali, że większość z tych obiektów nie jest bezpiecznym miejscem do ukrycia. A prawdziwych schronów jest mało. Tak mało, że może tam znaleźć schronienie ułamek mieszkańców Polski.

Co ma się zmienić?

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz właśnie podał, że kończą się już prace nad ustawą o ochronie ludności. A ta obejmuje takie kwestie jak powstawanie schronów.

– Proszę mi wierzyć, że przed momentem skończyliśmy, a jutro zaczynamy z częścią medyczną. Wsparcie dają nam eksperci z MON. Jedne rzeczy dopracowujemy, inne opracowujemy lepiej – powiedział Portalowi Samorządowemu.

W planach jest remont obiektów ochronnych. Dlatego resort zwróci się do samorządów o oszacowanie kosztów i podanie potrzebnych na inwestycje kwot.

– Zapewne pójdziemy w rozwiązanie, żeby obiekty nowo wznoszone, gdzie są planowane garaże podziemne, uzbroić w formułę, by spełniały chociaż najniższą z kategorii budowli ochronnych – dodał wiceminister.

Schron przydomowy

Kolejną sprawą jest ułatwienie budowy schronów przy domach. Przepisy mają ułatwić powstawanie takich obiektów. Czy to potrzebne? Wydaje się, że Polaków którzy chcą mieć schron w ogródku, może być całkiem sporo.

Pan Łukasz kilka lat temu kupił działkę na terenie ROD. Jak mówi, uprawianie marchewki go nie interesuje. 

– Planowałem tam wybudowanie miejsca ukrycia. To miała być ziemianka z wentylacją i zapasami jedzenia oraz wody. Prace są powolne, ale trwają – przyznaje.

W myśl projektu nowego prawa budowa schronu o powierzchni 35 metrów kwadratowych nie będzie wymagała pozwolenia na budowę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama