Jak wynika z raportu serwisu transportowego Clicktrans, to Niemcy, Holandia i Hiszpania stały się głównymi kierunkami wyprowadzek z Polski. Zmiana jest konsekwencją m.in. Brexitu, który utrudnił obcokrajowcom osiedlanie się i podejmowanie tam pracy.
Moda migracyjna się zmienia
W ubiegłym roku – wynika z raportu Clicktrans – więcej osób zdecydowało się na przeprowadzkę do Polski niż na opuszczenie kraju. To oznacza, że coraz mniej z nas przedkłada pieniądze nad rodzinę.
Wzrost liczby przeprowadzek do Polski o 3 p.p. w stosunku do 2022 roku oraz spadek wyprowadzek z kraju o również o 3 p.p. świadczy o zmieniających się trendach migracyjnych.
Jest to udział wyższy niż w latach 2018-2021, kiedy wynosił od 25 do 29 proc. Teraz wynosi 39 proc.
Przeprowadzki w kilogramach
Interesującym aspektem raportu jest także analiza wagowa zleceń przeprowadzkowych. W 2023 roku zlecenia krajowe w przedziale od 100 do 600 kg stanowiły 64 proc. wszystkich zleceń, co oznacza wzrost o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego.
Podobną tendencję było widać w przypadku przeprowadzek międzynarodowych, gdzie zlecenia w przedziale 100-600 kg również zyskały na popularności – stanowiły 58 proc. wszystkich usług.
Mniej popularne okazały się przeprowadzki powyżej tony. To tylko 10 proc. zleceń.
Napisz komentarz
Komentarze