Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 19:19
Reklama

Pacjenci chcą zniesienia skierowań do specjalistów. To skróci kolejki?

Każdy, kto chociaż raz chciał dostać się do specjalisty, wie, że czeka go droga przez mękę. Najpierw trzeba zdobyć skierowanie, co nie jest proste. Dlatego większość z nas chce ich zniesienia.

Kolejki do lekarzy specjalistów są gigantyczne. Do niektórych liczone są w setkach tysięcy. Według danych NFZ w ostatnim kwartale 2022 roku w kolejkach do poradni specjalistycznych czekało ponad 3,7 mln pacjentów. 

To się przekłada na odpowiednio długi czas oczekiwania na wizytę w gabinecie. U neurologa, okulisty, kardiologa… Bywa, że trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Chce tego większość Polaków

Zgodnie z przepisami teraz nie trzeba mieć skierowania do:

- ginekologa i położnika,

- onkologa,

- psychiatry,

- wenerologa,

- dentysty.

Czy należy znieść skierowania również do pozostałych lekarzy specjalistów? I czy to udrożni, czy sparaliżuje kolejki do gabinetów?

Zapytał o to Polaków portal Rynek Zdrowia. Sondaż na jego zlecenie przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

A tak rozłożyły się głosy respondentów:

  • 73 proc. Polaków chce zniesienie skierowań do lekarzy specjalistów,
  • 13 proc. nie chce tego (w tym  4 proc. zdecydowanie nie chce) 
  • 13 proc. nie ma zdania na ten temat. 

W ocenie ponad połowy badanych (61 proc.) skróciłoby to kolejki do specjalistów. Odwrotnej sytuacji obawia się 39 proc. 

Najwięcej zwolenników zniesienia skierowań jest wśród osób w wieku średnim i starszym, najmniej – wśród osób młodych. 

Ekspertom brakuje optymizmu pacjentów

Tego optymizmu pacjentów nie podzielają jednak eksperci. Prof. Adam Windak z Collegium Medicum UJ w rozmowie z Rynkiem Zdrowia powiedział:

– Nie mamy wystarczająco dużo specjalistów, a szczególnie dotkliwy jest brak psychiatrów dziecięcych. To, że zniesiemy skierowania, niczego nie poprawi. 

Przeciwnikiem znoszenia skierowań jest też dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. W rozmowie z portalem podkreślił – jak czytamy –  „że skierowania w jakimś stopniu zapobiegają przeciążeniu systemu i w miarę sprawiedliwie rozkładają zadania”.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…Autor komentarza: AlmaTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie tak mało bilbordów z Panem Trzaskowskim! Innych kandydatów pełno!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:42Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w Stargardzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama