O konsekwencjach prawnych dotyczących niszczenia materiałów wyborczych w przestrzeni publicznej, wypowiedział się st. sierż. Kamil Zwierzchowski z Komendy Miejskiej Policji.
Jak poinformował nas rzecznik prasowy policji, jak i komendant Straży Miejskiej, żaden z Komitetów Wyborczych oficjalnie nie zgłosił incydentów związanych z niszczeniem materiałów wyborczych.
Usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne.
Kodeks Wykroczeń w art. 67 § 1 wskazuje: „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny” Umyślne zniszczenie baneru, może dodatkowo wyczerpać znamiona wykroczenia uszkodzenia cudzej rzeczy, a w przypadku, gdy wartość strat przekroczy 800 zł przestępstwa zniszczenia mienia.
Policja lub Straż Gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Mówi o tym Art. 110 § 5 Kodeksu Wyborczego. Bez uzyskania zgody właściciela, czy administratora nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych.
Napisz komentarz
Komentarze