Przewożący ich Boeing 757-223 został rozbity o budynek Pentagonu powodując śmierć 184 osób. Jednostka została zwodowana w 2010 roku, do służby skierowany został na początku 2011 roku. Okręty typu San Antonio służą do transportu żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA. Jedna jednostka jest w stanie zabrać na pokład blisko 700-osobowy batalion Marines z pełnym wyposażeniem, w tym z 14 amfibiami. Wyporność pełna ok. 25 300 ton metrycznych. Długość 208 m. Szerokość 32 m. Zanurzenie 7,0 m. Prędkość ponad 22 węzły. Załogę stanowi: 28 oficerów, 333 podoficerów i marynarzy, siły desantowe: 66 oficerów, 633 podoficerów i marynarzy. Uzbrojenie 2 wyrzutnie Rolling Airframe Missile, 2 działa 30mm CIWS, 2 LCAC lub 1 LCU, 14 US Marine Corps EFV Wyposażenie lotnicze : 4 helikoptery CH-46 Sea. Po raz pierwszy w historii tak wielki okręt wszedł do świnoujskiego portu. Okręt opuści port w sobotę 3 czerwca br.
Największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczynają się w Szczecinie i Świnoujściu. Do portów 1 i 2 czerwca br. wejdzie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw. Od soboty, 3 czerwca br. okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji w ramach „BALTOPS 2017”.
Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego Układu Warszawskiego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenia BALTOPS organizowane są w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca br. i zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa, gospodarza. W ćwiczeniu wezmą udział: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Wielka Brytania, Szwecja i USA.
Napisz komentarz
Komentarze