Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 11:55
Reklama

W niedzielę 9 czerwca wybory do europarlamentu. Sprawdź, jak oddać ważny głos

Reklama
Przede wszystkim trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości. To naczelna zasada, kiedy w niedzielę będziemy szli, żeby oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

O północy z piątku na sobotę (z 7 na 8 czerwca) zapadnie cisza wyborcza. Oznacza to koniec kampanii i zakaz jakiejkolwiek agitacji. Co to znaczy?

Reklama dotacje unijne dla firm

Kandydaci nie mogą rozdawać ulotek, organizować wieców, umieszczać postów wyborczych w mediach społecznościowych. Powinni także uważać ci, którzy nie kandydują w wyborach. Nie mogą umieszczać w sieci wyborczych komentarzy, bo to jest także złamanie zasad ciszy.

Od godziny 7 do 21

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej trwa odliczanie do rozpoczęcia niedzielnego głosowania. Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę 9 czerwca o godz. 7. Głosować będzie można do godz. 21. W bardzo wyjątkowych przypadkach PKW może zdecydować o wydłużeniu tego czasu.

Jak wyjaśnia PKW, prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego  ma obywatel polski, który: 
•    najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, 
•    nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
•    nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, 
•    nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Od czego zależy liczba mandatów

Do europarlamentu obowiązuje proporcjonalny system wyborczy. Polega to na tym, że przysługujące Polsce 53 mandaty są dzielone odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. 

„W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów” – czytamy.

Zaznaczmy, że w przypadku tego głosowania nie ma ustalonej stałej liczby mandatów przypisanej do danego okręgu wyborczego. Zależy to m.in. od: 

  • liczba zdobytych przez kandydatów głosów,
  • frekwencji wyborczej. 

Jednak w skali całego kraju wskażemy 53 eurodeputowanych.

„W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.” – informuje PE.

Dokument albo aplikacja

Kiedy wyborca, który zgłosi się do lokalu wyborczego, musi się wylegitymować przed komisją. Musi to zrobić przy użyciu ważnego dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

„mDowód to pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Można nim potwierdzić swoją tożsamość także podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co ważne, można to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu” – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji

I jednocześnie uczula , że aplikacja jest uznawana wyłącznie w Polsce. Jeżeli ktoś głosuje za granicą, nie może się nią posłużyć w lokalu wyborczym.

Jedna karta

W lokalu wyborczym wyborca otrzyma jedną kartę z nazwiskami kandydatów przyporządkowanymi do konkretnych list wyborczych. Może wskazać tylko jedno nazwisko. 

Musi to zrobić w kratce obok i muszą to być przynajmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Najlepiej jest postawić znak X.

Głos będzie nieważny, jeśli:

  • nie postawimy znaku X przy żadnym nazwisku,
  • postawimy znak X w kratkach przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama