W działania towarzyszące plenerowi, poprzez uczestnictwo w spotkaniach autorskich i warsztatach artystycznych, włączani są mieszkańcy regionu. Innowacyjny charakter wydarzenia - połączenie pleneru artystycznego z działaniami edukacyjnymi i popularyzatorskimi w zakresie sztuki nadaje mu głęboki sens kulturotwórczy. Umożliwia wymianę doświadczeń artystycznych i refleksji intelektualnych, a poprzez cykliczne spotkania z mieszkańcami przyczynia do animowania życia kulturalnego.
Kuratorem Pleneru jest prof. dr hab. Marek Haładuda, profesor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, a Organizatorką Pleneru – Anna Obszyńska (GDK).
II Ogólnopolski Plener Mosty Sztuki odbędzie się na terenie gminy Goleniów
w dniach 1- 11 lipca 2024 r. we wsi Mosty (Main House Pałac Mosty)
MOSTY SZTUKI to wydarzenie artystyczne, którego rangę określają artyści o wysokiej pozycji w obszarze sztuk wizualnych. Artyści, których wieloletnia działalność w zakresie różnych dyscyplin sztuk plastycznych (malarstwo, rysunek, grafika, malarstwo ścienne, formy przestrzenne, architektura wnętrz), a także w zakresie teorii sztuki i kuratorstwa stanowi o poziomie wydarzenia. Ich bogaty dorobek artystyczny oraz aktywna obecność w artystycznej przestrzeni publicznej w Polsce i za granicą wnosi wyrazisty wkład w rozwój polskiej sztuki współczesnej. Działalność pedagogiczna niektórych uczestników Pleneru w najlepszych polskich uczelniach artystycznych jest kolejnym przykładem ich znaczącej roli w życiu artystycznym i społecznym całego kraju.
Podczas trwania wydarzenia zaplanowaliśmy:
Realizacja dzieł artystycznych w przestrzeni miejscowości Mosty. (1- 11 lipca)
Sens tworzenia Kolekcji Mosty Sztuki spełni się w jego cykliczności. Budowana z głębokim namysłem Kolekcja będzie efektem udziału w Plenerze wybitnych artystów z różnych ośrodków Polski. W następstwie konsekwentnie przeprowadzanej koncepcji Plenerów, Kolekcja stanie się znaczącym wkładem w rozwój kultury polskiej.
Kolekcja buduje wizerunek i prestiż społeczny Podmiotu wspierającego Plener, przyczynia się do promocji jego działalności w regionie i w Polsce, stanowi inwestycję finansową, lokatę kapitałową. Upowszechnianie Kolekcji (wystawy, reprodukcje i artykuły w mediach itd.) spełnia sens kulturotwórczy, edukacji poprzez sztukę, popularyzowania sztuki współczesnej, promocji Podmiotu.
Na mocy porozumienia pomiędzy Organizatorem Pleneru, a artystami, zrealizowane dzieła zostaną nieodpłatnie przekazane danemu Podmiotowi, który wspierać będzie finansowo Plener. Każdy artysta - uczestnik Pleneru przekazuje jedno dzieło na rzecz Organizatora. Organizator w porozumieniu z Podmiotem wspierającym Plener na podstawie wcześniejszych ustaleń przekazuje nieodpłatnie obrazy w ilości proporcjonalnej do udzielonego wsparcia.
Prezentacje multimedialne twórczości artystów, otwarte dla publiczności (2, 3, 4, 6 oraz 8 i 9 lipca)
Artyści - uczestnicy Pleneru podczas wieczornych prezentacji przedstawiają swoją wybraną twórczość.
Sens kulturotwórczy, edukacyjny, popularyzatorski w zakresie sztuki, animowania życia kulturalnego regionu. Wymiana doświadczeń artystycznych i refleksji intelektualnych.
Tematyka: zagadnienia z obszaru kultury i sztuk plastycznych. Popularno-naukowy charakter wykładów stanowić będzie wymiar edukacji poprzez kulturę. Spotkania odbywać się będą w otwartej formule. Każde ze spotkań będzie miało otwarty charakter umożliwiając udział wszystkim chętnym.
Warsztaty malarskie z mieszkańcami regionu (4 lub 8 lipca)
Spotkania twórcze mieszkańców z uczestnikami Pleneru. Do udziału w warsztatach zostaną zaproszeni lokalni twórcy oraz instruktorzy plastyki w instytucjach kultury z terenu powiatu goleniowskiego.
Cel: Animacja kulturowa, promocja sztuki, rozwój przez sztukę, integracja środowiska.
Wystawa poplenerowa z wernisażem i koncertem - Pałac Mosty (10 lipca)
Poplenerowa, robocza wystawa dzieł zrealizowanych podczas Pleneru jako podsumowanie Pleneru.
Wernisaż, wystawa i koncert będą okazją do spotkania artystów z publicznością i zaproszonymi gośćmi.
Walor upowszechniana sztuki współczesnej przeprowadzony poprzez rozmowy w bezpośrednim kontakcie z autorami i ich dziełami.
Koncerty otwarte dla publiczności
Muzyka w kontekście Pleneru jako uwypuklenie aspektu interdyscyplinarności wydarzenia artystycznego, którego celem jest upowszechnianie sztuki oraz edukacja poprzez działania z zakresu kultury. To również przyjazna forma obcowania ze sztuką i okazja do nieformalnych spotkań mieszkańców z artystami.
⦁ Koncert – Leoszewski & Mazurek - koncert dla zaproszonych gości: Sponsorów, Patronów, przyjaciół Pleneru - 5 lipca, godz. 18.00
Leoszewski & Mazurek to akustyczne brzmienie gitar i autorskie kompozycje oparte na poetyckich tekstach, to melodyjne piosenki, dynamiczna muzyka i mądry przekaz.
Ryszard Leoszewski - kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, twórca audycji radiowych i telewizyjnych. Znany najbardziej jako lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami i twórca dziecięcej grupy artystycznej Arfik. W szczecińskim środowisku artystycznym pojawił się już we wczesnych latach siedemdziesiątych, komponował muzykę między innymi do spektakli Teatru Kana. Może się też poszczycić wspólnymi występami z takimi artystami, jak Rick Wakeman (pianista legendarnej grupy YES) i Bobby McFerrin (wybitny wokalista jazzowy). Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Marian Mazurek – muzyk, gitarzysta, urodzony na ziemiach szczecińskich, ale z korzeniami białoruskimi. Znakomicie włada dźwiękiem zarówno na estradzie, jak i w studiu muzycznym. Grywa na szczecińskich scenach teatralnych, współpracuje z wieloma muzykami i zespołami.
⦁ Wieczór DJ – set muzyczny w ogrodzie - DJ Twister, Pan Funk - 7 lipca, godz. 19:00 – 21:00
Wydarzenie, na które zaproszeni zostaną wszyscy mieszkańcy regionu. Prezentacja muzyki z gatunku: Jazz Funk, Broken Beat, Nu Jazz w postaci setów DJ-skich, które specjalnie na tę okazję przygotują i zaprezentują: DJ Twist oraz Pan Funk.
Spotkania z publicznością (1-11 lipca)
Obecność artystów tworzących podczas Pleneru w przestrzeni miejscowości Mosty stanowić będzie nieformalną okazję budowania więzi społecznych pomiędzy ludźmi, kształtowania otwartości intelektualnej, tolerancji i wzajemnego szacunku.
Wystawy poplenerowe w Szczecinie i Goleniowie (październik – grudzień 2024)
Prace stworzone podczas Pleneru będą eksponowane na wystawie podsumowującej w Mostach - 10 lipca 2024 r. oraz wystawach w Szczecinie i Goleniowie jesienią 2024 roku.
Kontynuacja idei Pleneru poprzez upublicznienie dzieł sztuki, wyraz wartości kulturotwórczych zrealizowanych obrazów istniejących ponad miejscem i czasem Pleneru. Spotkanie autorów wystawy ze społecznością, środowiskiem artystów, miłośników malarstwa i zaproszonymi gośćmi.
Wystawy poplenerowe jako dzieło otwarte w możliwościach interpretacji, spełniające się podczas odbioru społecznego.
Organizator:
Goleniowski Dom Kultury
Patronat honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
Mecenasi:
Gmina Goleniów
Goleniowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Goleniowie
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie
Fundacja Św. Wawrzyńca
Zaproszeni uczestnicy:
Prof. Anna Bochenek
https://salonsztuki.net/artysta/anna-bochenek/
prof. Bartosz Frączek
https://artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/oferty/?sparams=author_id:13288
prof. Jacek Jarczewski
https://www.personalart.pl/jacek-jarczewski/struktury-korony
prof. Dariusz Kaca
https://artinfo.pl/dzielo/architektura-czasu-2005
prof. Marek Haładuda
https://sklep.renes.com.pl/pl/p/Marek-Haladuda-Figura-Czerwona-90x180cm/252
prof. Kazimierz Rochecki
https://galeriamarzenie.pl/pl/p/Czysta-woda-Kazimierz-Rochecki/453
prof. Mirosława Rochecka
https://www.otoart.pl/autor/rochecka-miroslawa/
Napisz komentarz
Komentarze