Należy wspomnieć, że największą rolę odegrał zapis o powołaniu Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a jej wyjątkowy charakter zatwierdził Sejm Rozbiorowy. Była to pierwsza w Europie centralna instytucja odpowiedzialna za zarządzanie systemem edukacyjnym i reformę szkolnictwa.. KEN miała również na celu podniesienie poziomu nauczania i oświaty w Polsce. Jej działalność zapoczątkowała nie tylko reformę szkół, ale także opracowanie i wprowadzenie programów nauczania i wprowadzenia nowych podręczników, kładąc nacisk na naukę języka polskiego, historii, oraz biologii, w miejscu dotychczasowego nacisku na łacinę i religię. Dziś naukowcy twierdzą, że było to przełomowe przedsięwzięcie, które spowodowało rozwój oświaty w Polsce i miało wpływ na rozwój szkolnictwa przez kolejne stulecie.
Współczesne święto edukacji w Polsce utworzone na pamiątkę powołania KEN. Oficjalnie włączone w obchody od 1972 roku. Święto nauczycieli funkcjonowało jako Dzień Nauczyciela i dotyczyło tylko nauczycieli bezpośrednio zaangażowanych w zajęcia dydaktyczne.
W 1982 roku zmieniono jego istnienie na Dzień Edukacji Narodowej i na mocy Karty Nauczyciela, zmieniono charakter obchodów, jednocześnie rozszerzając je w święto wszystkich pracowników oświaty.
Jest to czas, kiedy w szczególny sposób i w różnych formach docenia się nauczycieli, pedagogów, wychowawców, ale także innych pracowników, takich jak bibliotekarze, administracja i personel pomocniczy i obsługi szkół.
W poniedziałek, 14 października br. władze administracyjne i samorządowe spotkały się w sali hotelu Interferie Medical Spa z ponad 200-osobową grupą pracowników świnoujskiej edukacji, by podziękować im za dotychczasową pracę. Zapraszamy na naszą relację.
Napisz komentarz
Komentarze