Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 22:36
Reklama

Niespodziewany efekt likwidacji ludzkiego głosu Google Maps

Konkurencyjnej wobec Google aplikacji momentalnie przybyło użytkowników. Przez AI – sztuczną inteligencję.

„Zespół Map Google nieustannie pracuje nad rozwojem aplikacji i komfortu jej użytkowania. Potwierdzamy, że w ramach ostatniej aktualizacji zmienił się głos nawigacji i serdecznie dziękujemy Panu Jarosławowi Juszkiewiczowi za użyczenie głosu, który towarzyszył wielu polskim użytkownikom i użytkowniczkom w ich podróżach przez ostatnie lat” – tak brzmi cytowane przez press.pl oświadczenie amerykańskiego giganta.

Jest to komentarz wobec głośnej sprawy zastąpienia ludzkiego głosu w Google Maps sztuczną inteligencją.

Dziękuję wam za miliony kilometrów, które przejechaliśmy razem

Jarosław Juszkiewicz aktor i lektor przez 15 lat prowadził kierowców (i nie tylko) jako głos aplikacji Google Maps. Kilka dni temu poinformował, że firma zastępuje go sztuczną inteligencją.

– Dziękuję wam za miliony kilometrów, które przejechaliśmy razem, i za te wszystkie niezwykłe miejsca, które wspólnie odkrywaliśmy, gdy czasem wyprowadzałem was na manowce – mówi Juszkiewicz na wzruszającym filmie umieszczonym w sieci.

Zaznaczmy, że to nie pierwsze podejście Google do zastąpienia Juszkiewicza maszyną. Tak miało się stać już w 2020 roku. 

„Po protestach użytkowników zdecydowano się powrócić do „ludzkiej” wersji, a sam Jarosław Juszkiewicz stał się mimo woli twarzą aplikacji. Teraz jednak wygląda na to, że odwrotu od AI nie będzie” – informuje press.pl.

Na decyzji Google'a zyskał konkurent 

Jak na razie ruch Google firmie się nie opłacił. Jego konkurent na polskim rynku, czyli aplikacja Yanosik (to także mapa dla kierowców), odnotował, że przybyło mu użytkowników.

„W odpowiedzi na zmiany, które zaszły u konkurenta, marka Yanosik poinformowała w komunikacie w swoich mediach społecznościowych, że nie zamierza rezygnować z ludzkiego głosu pana Jarosława, co spotkało się z aprobatą zmotoryzowanej części Polski i nie tylko” – przekazał Yanosik.

Dzięki temu w ciągu kilku dni Yanosik odnotował wzrost liczby nowych użytkowników o prawie 8 procent.

Fani ludzkiego głosu protestują i piszą petycję

Tymczasem już ponad 1 tys. osób podpisało się pod internetową petycją wzywającą Google do wycofania się ze swoich decyzji. 

„Po 1. Jestem fanem brzmienia ludzkiego głosu. Po 2. Jestem fanem głosu Pana Juszkiewicza. Po 3. Jestem wysoce niezadowolony z faktu, że ludzie tak chętnie zastępują ludzi algorytmem. Uważam, że my, jako ludzie, powinniśmy szybko i bardzo stanowczo wyrazić sprzeciw takim nieludzkim praktykom”– czytamy w dokumencie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama