Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 19:40
Reklama

Butelki do zwrotu dużo później. Tusk podał kolejna datę

System kaucyjny w Polsce nie zacznie działać – jak to było planowane – w styczniu 2025. Nie będzie go też pół roku później. Jest nowa data.

Sklepy i producenci napojów już się przygotowywali. Zamawiali i montowali butelkomaty, a w niektórych przypadkach była potrzebna przebudowa sklepu. Wszystko po to, żeby od 1 stycznia 2025 roku przyjmować puste butelki (szklane i plastikowe) oraz puszki. 

Bo właśnie wtedy miał wystartować w Polsce system kaucyjny.

Hennig-Kloska podaje nowy termin

Od miesięcy producenci napojów apelowali, żeby zmienić przygotowaną już ustawę i przynajmniej opóźnić wejście systemu o rok. Jednak Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przystawało na to. Zgadza się natomiast na inny termin – pół roku później. Zgłosiło już nawet stosowną autopoprawkę do ustawy.

„Uruchomienie systemu kaucyjnego wymaga wysiłku organizacyjnego i finansowego ze strony podmiotów uczestniczących w systemie kaucyjnym (…)” – wyjaśniając Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu.

I wskazuję nową datę – 1 lipca 2025 r.

Tusk podał kolejny termin. Ostateczny?

Tymczasem premier Donald Tusk właśnie ogłosił: – Kilka miesięcy więcej resort klimatu i środowiska dostał polecenie, żeby to przygotować tak, żeby ludzie na tym nie stracili – ani komfortu, ani pieniędzy. Jestem przekonany, że 1 października będziemy dużo lepiej do tego przygotowani.

Tłumaczy, że to ważna zmiana i dlatego musi zacząć się w pełni. 

– Do tego potrzebujemy jeszcze trochę pracy, żeby to przygotować perfekcyjnie, żeby ludzie mieli 100-proc. pewność, gdzie można oddać opakowanie i dostać z powrotem kaucję.

System kaucyjny w skrócie

Najkrócej – ma polegać na tym, że klient, kupując towar w szklanej lub plastikowej butelce albo w puszce, zapłaci za niego nieco więcej. Bo sklep doliczy mu do: 

  • butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów (50 gr),
  • szklanej butelki do 1,5 litra (1 zł),
  • puszki do 1 litra (50 gr).

Kaucja wróci do klienta – w gotówce lub np. w talonach na kolejne zakupy – gdy zwróci opakowanie do sklepu. 

Oddając opakowanie, nie trzeba będzie pokazywać paragonu, bo butelkę można zwrócić w dowolnym sklepie. Prawie dowolnym, bo do systemu kaucyjnego muszą dołączyć placówki o powierzchni od 200 mkw. Mniejsze mają w tym przypadku dowolność – mogą, ale nie muszą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama