.To również właściwy czas kiedy możemy przekazać kilka ciekawostek o świnoujskich nekropoliach.
Warto wiedzieć, że kaplica cmentarna ma już 105 lat, wybudowana została w 1919 roku i do dziś jest użytkowana.
Pierwsze Niemieckie pochówki na Cmentarzu przy obecnej ulicy Karsiborska, rozpoczęły się od roku 1918 z powodu przepełnienia Cmentarza przy obecnej ulicy Chopina. Do dziś zachowały się prowadzone od roku 1925 księgi ewidencyjne zmarłych.
Na cmentarzu przy ulicy Karsiborska pochowanych jest ponad 17,500 tys. osób. Na tym Cmentarzu nie można już rezerwować miejsc za życia. Wolne miejsca pozyskiwane po likwidacji wcześniejszych grobów i ekshumacjach są przeznaczone tylko do bieżących pochówków. Na cmentarzu znajduje się również miejsce historyczne, gdzie pochowano 169 żołnierzy z armii Niemieckiej, Rosyjskiej i Austro-Węgierskiej. Jest to Cmentarz Wojenny z I wojny światowej, który odtworzony i utrzymywany jest ze środków finansowych gminy Świnoujście w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej.
Natomiast na nowym Cmentarzu przy ulicy Steyera gdzie pierwszy pogrzeb odbył się w marcu 2019 roku spoczywa obecnie ponad 500 osób. Na Cmentarzu w dzielnicy Przytór, przy ulicy Sąsiedzka najstarszy zachowany Polski grobowiec pochodzi z 1946 roku. Na tym Cmentarzy pochowanych zostało ponad 670 osób.
Miejscami pamięci na świnoujskich Cmentarzach są nie tylko groby ziemne, ale także miejsca w których można przechowywać w urnach prochy zmarłych – kolumbaria. Najstarsze kolumbarium przy ulicy Karsiborska posiada 424 nisz, natomiast to najnowsze wybudowane przy ulicy Steyera jest przeznaczone na 318 urn.
Od marca 2016 roku na świnoujskich Cmentarzach uruchomionych zostało 10 punktów – wypożyczalni sprzętu przeznaczonego do drobnych prac estetyzacyjnych i porządkowych przy grobach. Wzorem innych cmentarzy w kraju, od niedawna mieszkańcy porządkujący groby mogą pozostawiać do wykorzystania przez inne osoby szklane znicze w których wymienić trzeba wkład. Rocznie ponad 330 ton, głównie odpadów zielonych, tworzyw sztucznych i szklanych wywożone jest z cmentarzy na wysypisko.
na podstawie informacji otrzymanych od administratora cmentarzy w Świnoujściu
Napisz komentarz
Komentarze