Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 17:46
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • Dyrektor OSiR w Goleniowie informuje, że w okresie świątecznym Stadion miejski OSiR :19.04 (sobota) -czynny w godz. 8.00-21.00, 20.04 (niedziela) - nieczynny, 21.04 (poniedziałek) - czynny w godz. 14.00-22.00. Hala sportowa OSiR 19-21.04 zamknięta
Reklama

To wierni usłyszą w Nowy Rok. Kościół idzie na wojnę z rządem Tuska

1 stycznia we wszystkich kościołach zostanie odczytane stanowisko episkopatu w sprawie lekcji religii w szkole.

Treść komunikatu Konferencji Episkopatu Polski jest znana już od kilku dni, ale niekoniecznie sprawa została nagłośniona i zapewne nie wszyscy wierni poznali treść stanowiska. Ale to się zmieni, bo zostanie ono odczytane we wszystkich kościołach już 1 stycznia.

Religia w szkole. MEN realizuje swój plan

Chodzi o liczbę religii w szkole. MEN planuje, że od 1 września 2025 roku będzie to tylko jedna godzina tygodniowo. Kościół, co oczywiste, nie zgadza się na takie posunięcie. Chociaż tez dopuszcza myśl, że takie rozwiązanie będzie wchodziło w życie stopniowo. Resort jednak na to nie przystał.

Stąd właśnie odczytanie stanowiska w kościołach. A jest to dokument mocno krytykujący rząd Donalda Tuska.

List biskupów. Długa lista zarzutów

„W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii. Zmiany te godzą również w prawa rodziców i opiekunów do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53)” – tak zaczyna się dokument.

Jest w nim także mowa o tym, że niewliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas podczas takich lekcji (co już ma miejsce) jest „szkodliwe z punktu widzenia wychowawczego”.

Biskupi uważają, że zmiany zostały wprowadzone w życie bez porozumienia wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty. Powołują się przy tym na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejne zmiany, czyli liczbę lekcji religii, księża określają jako „dyskryminujące”. Punktują, że w tej kwestii też nie ma zawartego porozumienia z Kościołem, a wszystko to może prowadzić do „całkowitego wyeliminowania nauczania religii w polskich szkołach publicznych”.

Kościół chce powstrzymać te zmiany 

Kolejna sprawa to przewidywane zwolnienia katechetów i fakt, że nauczanie religii w szkole – jak pisze episkopat – uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw europejskich. To także wynik zmian wolnościowych w Polsce po 1989 roku.

„Dlatego też Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian” – zapowiadają biskupi.

I apelują: „Zachęcamy i prosimy rodziców oraz organizacje społeczne o zaangażowanie się w obronę uniwersalnych wartości i praw osób wierzących, które powinny być respektowane zawsze, niezależnie od politycznego kontekstu (...)”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama