Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 07:09
Reklama

Tarcze hamulcowe: rodzaje i opis

Żaden samochód na świecie nie jest produkowany bez układu hamulcowego. Każdy pojazd, nawet rower, ma hamulce.
  • 29.09.2022 17:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Tarcze hamulcowe: rodzaje i opis

Układ hamulcowy jest jednym z ważnych elementów każdego samochodu, niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, samochód sportowy, samochód wyścigowy, autobus osobowy, a nawet skuter dziecięcy.

 

Hamulce to cały system bloków i części, które są ze sobą połączone, uzupełniają się i zapewniają skoordynowaną pracę dla terminowego i efektywnego zatrzymania samochodu. Każdy kierowca przed rozpoczęciem jazdy samochodem musi upewnić się, że układ hamulcowy jest w dobrym stanie.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Istnieją dwa rodzaje tarcz hamulcowych - hamulce bębnowe i tarczowe. Hamulce bębnowe pojawiły się znacznie wcześniej, ale tracą w porównaniu z hamulcami tarczowymi ze względu na swoje duże rozmiary i wagę, dotkliwe przegrzewanie się w warunkach zbyt dużych obciążeń. Obecnie preferowane są układy hamulców tarczowych.

 

Tarcza hamulcowa, mówiąc w przenośni, jest zespołem hamulca hydraulicznego, który obraca się wraz z obracającym się kołem.

 

Tarcza odgrywa ważną rolę w zatrzymaniu samochodu, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaki materiał najlepiej zastosować w produkcji i do jakich typów pojazdów jest odpowiedni. Gdy kierowca naciśnie pedał hamulca, następują czynności - dociskając klocki hamulcowe do tarczy i dzięki sile tarcia tarcza zatrzymuje się - a następnie koło, do którego tarcza jest przymocowana. Gdy klocki ocierają się o dysk, dysk ten jest silnie nagrzewany, ponieważ energia ruchu zamieniana jest na energię cieplną.

 

Na osi pojazdu montowany jest system składający się z tarczy, wirnika i zacisku. Zacisk to dwa klocki hamulcowe. Wirnik jest przymocowany do środkowej części tarczy, następnie jest kolejno zamocowany do piasty koła, a następnie ta część z wirnikiem jest montowana na tej samej piaście koła. Również ta część nie pozwala na rozchodzenie się ciepła z powierzchni hamulców na łożyska kół, dzięki czemu nie nagrzewają się i nie zacinają.

Materiały tarcz hamulcowych

Skład materiałowy płyt jest inny. Obecnie wykonywane są z różnych gatunków żeliw przeznaczonych do produkcji części samochodowych. Żeliwo to ciężki i mocny metal, wykonane z niego części służą przez długi czas.

 

Tarcze wykonane są z żeliwa, ponieważ ma doskonałe właściwości smarne. Jest to właściwość olejów - jest w stanie zmniejszyć tarcie, dzięki czemu wydłuża się żywotność części układu, co umożliwia rzadszą ich wymianę. Im wyższa ta właściwość, tym dłużej mechanizm będzie działał. Tarcze żeliwne są niedrogie w produkcji, wadą jest to, że nie można ich montować w układzie hamulcowym samochodów sportowych i ciężarowych. Materiał ten zaczyna się topić, gdy osiągnie temperaturę czterysta stopni i wyższą, co prowadzi do zmiany kształtu dysków. Rozgrzana tarcza wpadająca w lodową kałużę może pęknąć i samochód z takimi tarczami nie będzie mógł dalej jechać. Tarcze żeliwne rdzewieją podczas użytkowania i są ciężkie.

 

Istnieje inny materiał do produkcji tarcz hamulcowych. To jest ceramika. Mniej się nagrzewają, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur. Droga hamowania z takimi częściami jest znacznie krótsza. Dużym minusem jest cena - produkcja jest bardzo droga. Zazwyczaj ceramiczne tarcze hamulcowe są produkowane w fabrykach specjalnie dla ciężarówek i samochodów sportowych.

 

Tarcze są bardzo ciężkie, a gdy samochód jedzie, nagrzewają się, gromadzą się brud, kurz i drobne cząstki. Aby uniknąć problemów z przegrzewaniem się, tarcze produkowane są z otworami wentylowanymi, wierconymi, nacinanymi.

 

Wentylowane tarcze wykonane są w taki sposób, że pomiędzy dwiema powierzchniami wirnika znajduje się wnęka, przez którą przepływa powietrze od środka do krawędzi. Taki wirnik będzie więcej niż solidny i lżejszy. Tarcze perforowane (otwory wentylacyjne) są stosowane w samochodach sportowych, ponieważ taka konstrukcja zapewnia maksymalne chłodzenie i niezawodną pracę.

 

Gdy tarcze są używane pod bardzo dużym obciążeniem, pod wpływem ciepła zaczynają tworzyć się gazy i rozlatują się cząsteczki, które osadzają się na powierzchni wirnika tarczowego. W efekcie przykleja się cienka warstwa, która może pogorszyć przyczepność klocka do tarczy, przez co spada skuteczność hamowania auta.

 

W celu uwolnienia gazów i pyłów w odpowiednim czasie wiercone są specjalne otwory. Pozwala to na produkcję krążków o mniejszej wadze, ale jednocześnie pogarsza się ich wytrzymałość.

 

Innym sposobem rozwiązania problemu usuwania gazów i kurzu są tarcze szczelinowe. Takie rowki i szczeliny na tarczach hamulcowych umożliwiają ulatnianie się pyłu i gazów z czasem, bez tworzenia warstwy na powierzchni. Gdy rowki się poruszają, drapią one po powierzchni klocków, dzięki czemu brud jest czyszczony, a zazębienie zwiększa się również w kontakcie z krawędziami rowków. Wadą tarcz szczelinowych jest to, że klocki szybko się zużywają i trzeba je częściej wymieniać.

 

Informacje o tarczach hamulcowych zaczerpnięte ze strony autoczescionline24.pl

Informacje o rodzajach tarcz hamulcowych zaczerpnięte ze strony moto3m.pl

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama