Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 17:36
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • Dyrektor OSiR w Goleniowie informuje, że w okresie świątecznym Stadion miejski OSiR :19.04 (sobota) -czynny w godz. 8.00-21.00, 20.04 (niedziela) - nieczynny, 21.04 (poniedziałek) - czynny w godz. 14.00-22.00. Hala sportowa OSiR 19-21.04 zamknięta
Reklama

Szkolenie lekarzy w Polsce to często czysta fikcja.

System szkolenia specjalizacyjnego lekarzy w polskich szpitalach budzi co najmniej poważne obawy co do bezpieczeństwa pacjentów i medyków.

W Polsce pracuje obecnie około 30 tys. lekarzy rezydentów. Teoretycznie system szkolenia powinien gwarantować im możliwość zdobywania umiejętności i zapewniać pacjentom bezpieczeństwo. 

Niestety rzeczywistość jest inna. Z relacji lekarzy wynika, że w wielu przypadkach są oni pozostawieni sami sobie.

Pozostawieni sami sobie 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w wielu przypadkach młodzi lekarze nie otrzymują odpowiedniego wsparcia. 

Aż 23 proc. przyznało, że w czasie dyżuru nie miało możliwości skonsultowania się z bardziej doświadczonym lekarzem.

Dodatkowo z relacji ankietowanych wynika, że często są oni zmuszeni do dyżurowania na kilku oddziałach jednocześnie – tak uważa 17 proc. badanych. Niektórym rezydentom zdarza się również przyjmować pacjentów w poradni specjalistycznej już na czwartym miesiącu specjalizacji, nierzadko bez obecności starszego lekarza.

Fikcyjne staże, brak praktyki zabiegowej

Jednym z kluczowych elementów specjalizacji są staże zewnętrzne, które powinny trwać od 1 roku do 2,5 lat w ramach 5-letniego szkolenia. Niestety, aż 20 proc. lekarzy przyznało, że nie pozwolono im odbyć takich staży, mimo że w dokumentacji widniały one jako zrealizowane.

Problemem jest także brak dostępu do zabiegów operacyjnych. Część szpitali, ze względu na system rozliczeń, nie dopuszcza rezydentów do praktycznej nauki procedur. Skutek? Lekarze kończący specjalizację muszą „zmyślać” opisy zabiegów, żeby spełnić wymagania formalne.

Tania siła robocza

Młodzi lekarze skarżą się, że ich rola w szpitalach często sprowadza się do uzupełniania braków kadrowych. W niektórych placówkach nie ma możliwości legalnego wyrobienia wymaganych 40 godzin dyżurów miesięcznie, ponieważ liczba rezydentów jest niewystarczająca. Jakby tego było mało, 12 proc. ankietowanych zostało zmuszonych do prowadzenia zajęć dla studentów, mimo że nie byli zatrudnieni jako pracownicy dydaktyczni.

Brak merytorycznego wsparcia to kolejna bolączka. Prawie 20 proc. lekarzy w pierwszym miesiącu specjalizacji nie otrzymało żadnej pomocy ze strony kierownika specjalizacji ani innych pracowników placówki. W praktyce rezydenci często konsultują się jedynie z innymi rezydentami, a specjaliści nie odbierają telefonów, ponieważ nie chcą brać na siebie odpowiedzialności.

Jeśli staże nie będą realizowane zgodnie z programem, a młodzi lekarze nie będą mieli swobodnej możliwości uczestnictwa w procedurach operacyjnych, przyszłość szkolenia specjalizacyjnego w Polsce pozostanie fikcją – alarmuje Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama