Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 12:02
Z OSTATNIEJ CHWILI:
  • Dyrektor OSiR w Goleniowie informuje, że w okresie świątecznym Stadion miejski OSiR :19.04 (sobota) -czynny w godz. 8.00-21.00, 20.04 (niedziela) - nieczynny, 21.04 (poniedziałek) - czynny w godz. 14.00-22.00. Hala sportowa OSiR 19-21.04 zamknięta
Reklama

Czy przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

  • 14.02.2025 09:48
Czy przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

Właściciele domów jednorodzinnych w Polsce są zobowiązani do regularnego przeprowadzania kontroli stanu technicznego swoich budynków, zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U.2024.0.725 t.j.). Obowiązki te obejmują:

Pięcioletnie kontrole: Co najmniej raz na pięć lat należy ocenić stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu budowlanego, estetykę budynku oraz jego otoczenia. W ramach tej kontroli powinno się również zbadać instalację elektryczną i piorunochronną pod kątem sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń, środków ochrony przed porażeniem, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Kontrole po wystąpieniu niekorzystnych czynników: W przypadku wystąpienia takich okoliczności jak wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady, osuwiska ziemi, pożary czy powodzie, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu lub zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi, mienia bądź środowiska, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do przeprowadzenia kontroli w celu oceny bezpieczeństwa użytkowania budynku.

Kontrole na wniosek mieszkańców: Jeśli mieszkańcy zgłoszą ingerencje lub naruszenia w budynku, które nie są uzasadnione względami technicznymi lub użytkowymi i powodują niespełnienie wymagań określonych w art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego, właściciel lub zarządca ma obowiązek przeprowadzić kontrolę w terminie 3 dni od otrzymania zgłoszenia.

Regularne przeprowadzanie tych kontroli jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym i estetycznym.

Czy przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

Tak, zgodnie z art. 62 ustawy Prawo budowlane, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych muszą przeprowadzać przegląd instalacji elektrycznej co najmniej raz na 5 lat.

Jak przygotować się do przeglądu instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego?

Aby przegląd przebiegł sprawnie, warto:

  • Udostępnić wszystkie punkty elektryczne, takie jak gniazdka i włączniki.
  • Zapewnić dostęp do rozdzielnicy elektrycznej oraz bezpieczników.

Co grozi za brak przeglądu instalacji elektrycznej?

Brak przeprowadzenia przeglądu może skutkować nałożeniem kary przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku szkody związanej z instalacją elektryczną.

Co ile przegląd w domu jednorodzinnym?

Przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym należy przeprowadzać co 5 lat.

Ile kosztuje przegląd elektryczny w domu?

Koszt przeglądu zależy od lokalizacji oraz wielkości budynku i wynosi zazwyczaj od 500 do 900 zł.

Kto wykonuje przegląd?

Przegląd instalacji elektrycznej powinien być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia dozoru oraz pomiarowe, korzystającą ze specjalistycznego miernika.

Pamiętaj również o przeglądach instalacji gazowej oraz przeglądzie kominiarskim!

Artykuł sponsorowany


zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama