Trwałość i odporność na uszkodzenia
Napędy bram garażowych, nawet tych przeznaczonych do zastosowań w prywatnych garażach przydomowych, są projektowane z myślą o długowieczności i maksymalnej wytrzymałości. W praktyce dobry napęd bramy garażowej może pracować kilkanaście lat i ani razu nie ulec w tym czasie awarii. To tym bardziej imponujące, że dziś pod pojęciem napędu kryje się znacznie więcej, niż tylko motor i układ przeniesienia siły. To także sporo automatyki, czujników, sterowników i dodatkowych zabezpieczeń, które mogą być delikatniejsze od samego silnika.
Dobre zabezpieczenie wszystkich elementów napędu przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi, ale też po prostu zaprojektowanie ich w sposób minimalizujący ryzyko awarii to cecha wspólna większości nowoczesnych napędów. Jeszcze nawet dziesięć lat temu podobny poziom niezawodności był praktycznie nieosiągalny.
Relatywnie niska cena
Choć technologia napędów bram garażowych wciąż się rozwija, to ceny nie rosną lawinowo. Owszem, kolejne czujniki czy rozwiązania w zakresie sterowania przekładają się na cenę napędu, ale często między klasą średnią a premium wcale nie ma dużej różnicy. To w dużej mierze zasługa większej skali – nowoczesny napęd bramy garażowej to właściwie standard, co przecież nie tak dawno wcale nie było oczywistością. Garaże obsługiwane ręcznie były powszechne, ale dziś, ze względu na wysoką dostępność i niski koszt eksploatacji wybór bramy garażowej z napędem praktycznie nie bywa kwestionowany.
Kompatybilność i specjalizacja jednocześnie
Czymś, co dawniej było nieosiągalne, jest obecny poziom kompatybilności i specjalizacji napędów. Z jednej strony nie trzeba zwracać uwagę na markę, bo wiele rozwiązań jest standaryzowanych, ale z drugiej – napędy są projektowane w taki sposób, aby działały idealnie z bramami o określonej charakterystyce. To wyraża się w mocy (czy raczej momencie obrotowym) albo nominalnym zapotrzebowaniu na energię. U podstaw jednak projekty napędów poszczególnych klas zostały w dużej mierze ujednolicone. To spory postęp, ponieważ inwestor nareszcie ma dowolność: może łączyć bramy i napędy od różnych producentów, ale też dość swobodnie modernizować starsze zestawy, nie wydając na to mnóstwa pieniędzy.
Przy okazji ujednolicono również w dużym zakresie estetykę, ale przy wszystkich wyżej wspomnianych cechach ta wydaje się jednak mniej istotna. Uwagę zwraca natomiast możliwość rozbudowania napędów o funkcje dodatkowe – takie, które pozwalają każde z rozwiązań dopasować ściśle do własnych potrzeb i to nie tylko w segmencie premium.