W ramach capstrzyku wspólnie z kompanią honorową, orkiestrą wojskową, pododdziałami 8.FOW, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz miasta, szkół, harcerzy, instytucji, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcami, marynarze przy świetle pochodni przeszli wyznaczonymi ulicami miasta, zatrzymując się przy pomnikach i obeliskach: Orła Białego, Zesłańców Sybiru, Pomniku Solidarności 1980. Capstrzyk zakończył się przy Pomniku Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej na Placu Słowiańskim, gdzie odbył się apel pamięci oraz okazjonalne głos zabrał prezydenta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Delegacje uczestniczące w capstrzyku złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
W sobotę, 16 czerwca br. w różnych punktach miasta odbywały się imprezy i pokazy przygotowane przez 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża zaproszone jednostki, instytucje i firmy. Największym powodzeniem wśród gości i mieszkańców cieszyło się centrum marynarskiego pikniku, które zlokalizowane było na Półwyspie Zieliny Portu Wojennego. Przez wiele godzin tłumy przemierzały 113 metrowy most pontonowy spinający na czas imprezy brzegi portowego kanału, most ustawili marynarze z Batalionu Saperów z Dziwnowa. Do dyspozycji cywilów Marynarka Wojenna udostępniła do zwiedzania okręty, sprzęt chemiczny, ratowniczy i specjalny. Powodzeniem wśród zwiedzających cieszył się również olbrzymi śmigłowiec ratownictwa morskiego MW z Gdyni MI-14PŁ. Natomiast rekordy popularności i oblężenia przez wiele godzin mieli kucharze serwujący wyśmienitą marynarską grochówkę i piekarze wyjmujący co godzinę z polowej piekarni gorące bochenki wojskowego chleba. Odwiedzającym Port Wojenny czas zwiedzania umilali młodzi artyści z Klubu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Miejskiego Domu Kultury oraz Szkoły Podstawowej nr 1.
Równolegle do imprez w Porcie Wojennym, sporo można było zobaczyć i dowiedzieć się także na Placu Rybaka. Obok Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbywały się pokazy statyczne sprzętu Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina i 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa. Na placu nie zabrakło również historii oręża polskiego, którą prezentowała i przedstawiała zainteresowanym grupa rekonstrukcyjna żołnierzy Błękitnej Armii generała Józefa Hallera z miejscowości Iłża prezentując wyposażenie indywidualne żołnierzy i czołg FT-17. Natomiast mieszkańcy, którzy spacerowali Wybrzeżem Władysława IV, w pobliżu Kapitanatu Portu zwiedzić mogli kolejne okręty Marynarki Wojennej RP, w tym okręt podwodny 295 ORP Sęp. I tu zainteresowanie zwiedzających było duże.
Z okazji 100-rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP i Święta 8 Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, dowódca 8. FOW kontradmirał Krzysztof Zdonek rozkazem specjalnym wyróżnił dziewięciu mieszkańców nadaniem pamiątkowej odznaki Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Odznaki pamiątkowe otrzymali: Elżbieta Pietrzyk, Barbara Barańska, Maria Zycer-Zając, Stanisław Zaniewski, Stanisław Misiak, Aleksandra Namyślak, Ryszard Kowalski, Robert Karelus i Paweł Sujka.
Niedziela, 17 czerwca to morska parada z udziałem 20 okrętów Marynarki Wojennej RP, które w szyku paradnym przeszły kanałem portowym na Zatokę Pomorską. Część muzyczno-artystyczna która odbyła się w godzinach popołudniowych w muszli koncertowej, w wykonaniu zespołu estradowego „Riwiera” z Gdyni i występ Orkiestry Wojskowej zakończył trzydniowe wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP i Święta 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Napisz komentarz
Komentarze