Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:35
Reklama

Pracowity sezon letni dla ratowników medycznych

Od 1 czerwca do końca sierpnia ratownicy medyczni na terenie naszego województwa udzielali pomocy ponad 48 tysięcy razy! To średnio 540 interwencji każdego dnia! Niestety zdarzało się, że ratownicy sami potrzebowali pomocy – w okresie letnim doszło do aż 33 ataków agresji ze strony pacjentów lub świadków zdarzeń w stosunku do zespołów ratownictwa medycznego.
Pracowity sezon letni dla ratowników medycznych

Autor: ZTV Świnoujście

Najwięcej pracy mieli ratownicy medyczni ze Szczecina – tu każdego dnia byli wzywani średnio 150 razy. Sporo pracy było także w miejscowościach nadmorskich. W okresie letnim na wybrzeżu przebywa znacznie więcej osób, które wypoczywają nad Bałtykiem. Aby odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo w sezonie letnim stacjonowało tu 7 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Od 24 czerwca do końca sierpnia sezonowe karetki stacjonowały w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Pobierowie, Darłowie, Ustroniu Morskim i Mielenku. Jedna sezonowa karetka wciąż stacjonuje w Świnoujściu (dyżuruje od 1 czerwca do końca września). Spośród sezonowych, dodatkowych zespołów najczęściej interweniował ten w Mielenku (w sumie zespół ten wyjeżdżał 575 razy w ciągu 69 dób dyżurowania).

Interwencje w okresie letnim najczęściej dotyczyły udarów cieplnych, podtopień i zasłabnięć. Dużo było pacjentów nieprzytomnych z powodu upojenia alkoholowego lub takich, którzy doznali urazów w wyniku bójek. Sporo zgłoszeń dotyczyło osób poniżej 18 roku życia. Ratownicy medyczni w naszym województwie udzielili pomocy ponad 3 tysiącom dzieci. Interwencje z udziałem dzieci dotyczyły najczęściej urazów, do jakich doszło podczas zabawy na rolkach, rowerze, hulajnodze czy deskorolce. Często takie wypadki miały miejsce z powodu nieodpowiedniej opieki ze strony rodziców – dzieci nie miały kasków na głowach, użytkowały urządzenia w niewłaściwy sposób lub bawiły się urządzeniami nieprzystosowanymi do ich wieku.

Niestety bardzo dużo było wezwań niezasadnych. Zatroskani mieszkańcy dzwonili do dyspozytorni z prośbą o pilne przysłanie karetki na miejsce, gdzie leżała osoba, która według zgłaszającego potrzebowała pomocy. Często jednak, mimo próśb dyspozytorów, zgłaszający nawet nie sprawdzali jej rzeczywistego stanu zdrowia – widzieli ją jedynie z okna mieszkania lub z przejeżdżającego samochodu. Kiedy na miejsce przybywali ratownicy medyczni takiej osoby w ogóle już nie było w miejscu wezwania albo też nie życzyła sobie wykonywania żadnych badań.

Były też przypadki – szczególnie w miejscowościach nadmorskich – że mieszkańcy i turyści sami zgłaszali się do miejsc, gdzie stacjonowały karetki i prosili o pomoc, w sprawach, w których pomocy absolutnie nie powinni udzielać ratownicy medyczni. Zdarzało się, że ktoś prosił o przechowanie walizki w filii pogotowia albo prosił o prześwietlenie i sprawdzenie stanu kości .. po ukąszeniu przez komara.

Niestety okres letni był czasem zwiększonej liczby ataków agresywnych pacjentów lub świadków zdarzeń na zespoły ratownictwa medycznego. Takich ataków, przy których interweniowała policja, było w naszym województwie od 1 czerwca do końca sierpnia aż 33. Agresywni pacjenci lub świadkowie zdarzeń nie tylko ubliżali ratownikom i grozili im, ale niejednokrotnie także szarpali, pluli, kopali i bili członków zespołów ratownictwa medycznego. W kilku przypadkach ich obrażenia były na tyle poważne, że musieli oni przerwać dyżur i przebywali na zwolnieniu lekarskim. Nie zabrakło też szkód w karetkach – w jednym przypadku uszkodzono nosze, w innym szybę w karetce. Koszty szkód to kilkanaście tysięcy złotych.

 

Liczba interwencji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa zachodniopomorskiego od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku

 

Razem

Całe województwo

48 582

Szczecin

12465

Koszalin

3899

Gryfino

984

Świnoujście

1477

Kołobrzeg

2494

Gryfice

948

Szczecinek

1185

Pyrzyce

826

Chojna

652

Police

1112

Nowogard

739

Stargard

2394


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 23 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama