Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 03:51
Reklama dotacje dla firm

Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka województwa

W tym roku nie trójka, a szóstka stypendystów marszałka zrealizuje wybrane projekty artystyczne. W poniedziałek 15 czerwca br. ze stypendystami spotkał się marszałek Olgierd Geblewicz. Jakie zadania zrealizują stypendyści? Decyzja Zarządu Województwa o zwiększeniu puli stypendium podjęta została, aby rozszerzyć wsparcie dla artystów w trudnych czasach pandemii i wyniosła łącznie 90 tys. zł. To 15 tys. zł na realizację założonego projektu.
Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka województwa

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Biuro Prasowe

- Cieszę się, że młodzi artyści tworzą na Pomorzu Zachodnim, czują się związani emocjonalnie z regionem, że chcą być zachodniopomorskimi artystycznymi ambasadorami. Powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie przyczyniło się do tego, że wielu młodych twórców chce tutaj rozwijać swoje talenty, zostają i tworzą tutaj – mówił podczas poniedziałkowego spotkania marszałek Olgierd Geblewicz. Stypendyści marszałka w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną w 2020 roku:

Dianna Domagała – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Śpiewająca i grająca na skrzypcach liderka szczecińskiego zespołu Cherry Daiquiri, który powstał w 2009 r. Realizacja nagrania i wydanie albumu z autorskim materiałem muzycznym Dianny Domagały wraz z muzykami zespołu Cherry Daiquiri i zaproszonym gościem – Grażyną Auguścik. Projekt przewiduje zrealizowanie klipu przez szczecińskich twórców filmowych (Golden Oriole Film), a także promocję płyty w regionie, kraju i za granicą. Cherry Daiquiri łączy muzykę rozrywkową z jazzem, muzyką alternatywną, rockową i odrobiną dekadencji. Inspiracją do tworzenia tekstów są historie związane z regionem i miastem Szczecin.

Wojciech Gawron – absolwent Politechniki Koszalińskiej, związany artystycznie z regionem Koszalina oraz całym Pomorzem Zachodnim. Młody pisarz, od lat zafascynowany komedią, satyrą. Brał udział w wielu konkursach literackich oraz zajmował się organizowaniem festiwali kabaretowych. Opracowanie bogato ilustrowanej książki dla dzieci pt. „Legendy, podania i Pomerania czyli bajki inne niż wszystkie” Książka jest skierowana do mieszkańców regionu, a priorytetową grupą odbiorców to dzieci. Głównym celem projektu jest stworzenie ciekawych opowieści, bazujących na lokalnych mitach, legendach i podaniach. Całość bogato ilustrowana. Kilkadziesiąt wierszowanych opowieści zabierze czytelnika w podróż po miejscowościach Pomorza i pozwoli wspólnie odkryć niejedną tajemnicę. Humorystyczny charakter utworów sprawi, że utrzymają się w pamięci odbiorców jeszcze długo po przeczytaniu książki.

Anna Giniewska – aktorka, reżyser, producent. Swoją karierę zaczynała w amatorskim Teatrze KRZYK w Maszewie, obecnie zajmuje się produkcją koncertów i wydarzeń artystycznych, prowadzeniem warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2010 r. jest zaangażowana w produkcję festiwali jazzowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa (Zmagania Jazzowe, Festiwal Szczecin Jazz). Realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiecą XX i XXI wieku

Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie i realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiet XX i XXI wieku. Bazą do stworzenia scenariusza będzie wnikliwa analiza twórczości wybranych artystek z różnych dziedzin sztuki, która pozwoli opowiedzieć historię wielobarwnej postaci w różnych okolicznościach życia i twórczości. Spektakl w swojej konstrukcji będzie zawierał elementy muzyczne i malarskie. Proces badawczy, zbieranie dokumentacji, wywiady, spotkania będą dokumentowane i publikowane cyklicznie na fanpage’u poświęconym projektowi. Autorka planuje pokazać kobiety znane i nieznane, również te, które przyjechały przed laty na odzyskane ziemie zachodnie.

Dawid Głogowski – wirtuoz trąbki, współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I Stopnia w Szczecinie oraz Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. Związany ze szczecińskim środowiskiem muzycznym od 15 lat. Oprócz muzyki klasycznej dobrze czuje się również w innych gatunkach muzyki rozrywkowej (od folku po jazz). Nagranie płyty zawierającej różne oblicza trąbki z udziałem szczecińskich zespołów Przedmiotem projektu jest nagranie płyty zwierającej różne oblicza trąbki w wykonaniu autora w towarzystwie zespołów artystycznych, z którymi współpracuje. Na płycie znajdą się zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe, a także autorskie opracowania znanych utworów na kwintet instrumentów dętych. Do współpracy przy nagraniu płyty zostaną zaproszeni muzycy, z którymi autor na stałe współpracuje: Szczecin Philharmonic Big Band, Orkiestra Wojskowa ze Szczecina, Szczecin Brass Quintet, Jackpot & Floating Orchestra czy Zespół Rozrywkowy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Prof. M. Jasińskiego w Szczecinie.

Emilia Łapko – fotografka, scenografka, projektantka 2D. Obecnie wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi zajęcia  z fotografii mody i produkcji oraz postprodukcji i komunikacji wizualnej w modzie. Na co dzień realizuje sesje zdjęciowe w obszarze przemysłu odzieżowego, prowadzi własne studio projektowo-fotograficzne. Mistycyzm. Transformacje obrazu fotograficznego w przestrzeni Internetu. Projekt zakłada wykonanie interaktywnej galerii fotografii w Internecie na specjalnie dedykowanej stronie internetowej. Nowatorski i kreatywny charakter zadania polega na próbie zaprojektowania interakcji obrazu z odbiorcą dzieła poprzez transformację, animację, przekształcenie nieruchomej fotografii.

Maciej Paterczyk – absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, mieszkający i tworzący we Wrzosowie, gmina Kamień Pomorski. Autor trzech powieści, których akcja rozgrywa się na Ziemiach Zachodnich w czasach powojennego chaosu: „Ziemie niczyje”, „Na zgliszczach”, „Morze krwi, ziemia ognia” (ta także w postaci audiobooka). Napisanie powieści pod roboczym tytułem: „Na ceracie wódka, broń”  Celem projektu jest powstanie powieści kryminalnej, której akcja toczy się w powojennym Szczecinie i Warszawie. Głównym bohaterem jest komisarz Brzeziński, który na terenie Kamienia Pomorskiego, Szczecina i Warszawy rozwiązuje zagadki kryminalne. Ta powieść będzie kontynuacją „Morze krwi, ziemia ognia”, na jej stronach pojawią się autentyczne postaci, m. in. K.I. Gałczyński, który w tamtych latach przebywał w Szczecinie. O stypendium marszałka mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i nie ukończyły 35 roku życia. Mogą to być również autorzy projektów, których tematyka dotyczy Pomorza Zachodniego. Stypendia przyznawane są od 2006 roku. Oznacza to liczbę 42 dotychczasowych stypendystów i kwotę ponad pół miliona złotych na wsparcie młodych twórców.

 

 

  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama