Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 02:06
Reklama

ABW ujawnia, kto stoi za cyberatakiem na pocztę Dworczyka

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego ujawniły ustalenia w sprawie głośnego ataku na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. Mają dysponować dowodami na to, że za cyberprzestępstwo odpowiedzialna jest grupa UNC1151.
ABW ujawnia, kto stoi za cyberatakiem na pocztę Dworczyka

Autor: iStock

Ponad cztery tysiące maili

Według ustaleń ABW i SKW, Michał Dworczyk nie był jedyną ofiarą ataku. Z komunikatu rządowego wynika, że na liście hakerów znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail Polaków, z których ponad 100 należy do osób pełniących funkcje publiczne, m.in. polityków, samorządowców oraz pracowników mediów i organizacji pozarządowych.

Padli ofiarami phishingu

Jak podają służby specjalne, cyberprzestępcy do wyłudzenia danych użyli metody phishingu. Oznacza to, że mogli podszyć się pod inną osobę lub instytucję, aby uzyskać informacje potrzebne do logowania na zhakowaną pocztę. Co najmniej 500 osób miało paść ofiarą prowokacji przygotowanej przez agresorów i odpowiedzieć na ich podstępne działania.

Za atak odpowiedzialne rosyjskie służby specjalne

ABW i SKW w wyniku podjętych działań wyjaśniających ustaliły, że za rzeczony atak odpowiedzialna jest grupa pod nazwą „UNC1151”, a działania mają być częścią akcji „Ghostwriter”, która za cel stawia sobie destabilizację sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej. Służby mają dysponować informacjami, które świadczą o związkach tej grupy z działaniami rosyjskich służb specjalnych.

Podejmują działania zabezpieczające

Z informacji przekazanej we wtorek przez rząd dowiadujemy się, że Zespół ds. incydentów krytycznych podjął działania zmierzające do ograniczenia skutków tego ataku. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa we współpracy m.in. z policją, zgodnie z planem działania zatwierdzonym przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, podjęły już pierwsze działania. Ich celem jest zabezpieczenie wszystkich osób, które mogły paść ofiarą ataku internetowych agresorów. Informacja na temat cybernetycznych działań przeciwko Polsce została przesłana również do służb specjalnych NATO.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 2 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama