Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 03:30
Reklama

Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Wcześniej niż sądzisz

Już najmłodsze dzieci mają problemy ze zgryzem, a w kolejnych latach jest coraz gorzej. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej od samego początku. Rodzic w tej materii ma do wykonania dużo pracy, a pomoże mu stomatolog.
Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Wcześniej niż sądzisz

Autor: iStock

Najnowsze dane są wręcz przerażające. Aż 91 procent dzieci w wieku od 14 do 18 lat ma kłopoty z zębami. Chodzi głównie o próchnicę, która jest zauważalna u coraz młodszych osób. To problem 80 procent 12-latków, a kłopoty z innymi przypadłościami lekarze obserwują u 39 procent maluchów w wieku do 2 lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby od samego początku. Jak jednak to robić, jak nauczyć dziecko myć zęby i kiedy pierwszy raz należy się udać do stomatologa? Medycy znają odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Pierwsza szczoteczka

Eksperci podpowiadają, że o stan jamy ustnej trzeba dbać już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wówczas maluch nie ma zębów, ale brak higieny i odpowiednich zabiegów sprawiają, że zaczynają zachodzić mechanizmy prowadzące do próchnicy i ubytków w uzębieniu. Dlatego dwa razy dziennie należy przemywać dziąsła niemowlaka. Zalecane jest to zwłaszcza przed wieczornym snem. Taki zabieg można wykonać, używając gazika nasączonego ciepłą, przegotowaną wodą albo delikatnym naparem z rumianku.

Gdy powoli zaczynają wychodzić pierwsze zęby, należy stosować już silikonowe szczoteczki – zazwyczaj w formie nakładki na palec. To zabieg nie tylko higieniczny, ale także przynosi ulgę dziecku podczas ząbkowania. Bardzo ważne jest zadbanie, aby szczoteczka była wyparzona, a rodzic musi wcześniej dokładnie umyć ręce. Bakterie i nieczystości mogą dostać się jamy ustnej.

Czas na nową

Kiedy dziecko ma już pierwsze trzonowce, trzeba wprowadzić miękką szczoteczkę i delikatną pastę (dostosowaną do wieku pociechy). To ważne, ponieważ takie zęby mają bruzdy i zagłębienia, które wymyje tylko odpowiednie włosie. Fachowcy radzą, aby – w miarę możliwości – już w tym momencie pozwolić dziecku samemu myć zęby. W taki sposób oswoi się z tym zabiegiem. Niezależnie od tego rodzic powinien poprawić mycie (nawet do 6. roku życia dziecka).

Stomatolodzy polecają wspólne, rodzinne wizyty w łazience, aby pociecha zobaczyła, że takie zabiegi są czymś normalnym i przyjemnym. Przy okazji dziecko obserwuje prawidłowe techniki, a to ważne gdy chce się dokładnie wyczyścić jamę ustną. Co do preparatów do płukania, to można je stosować później, gdy maluch nabędzie prawidłowy odruch wypluwania. Nie powinien połykać preparatu, bo może go to zniechęcić. Cały czas rodzic powinien kontrolować takie zabiegi.

Kiedy dentysta?

Mylne jest przekonanie, że pierwszą wizytę lekarską dziecko powinno odbyć, mając już stałe zęby. Trzeba to uczynić dużo wcześniej. Stomatolog musi skontrolować uzębienie maksymalnie do ukończenia przez pociechę 1. roku życia. Może nie tylko ocenić stan jamy ustnej, ale także udzielić rodzicowi porad co do sposobu dbania o higienę dziecka. To także ten moment, w którym dziecko oswaja się ze stomatologiem, a na pewno przyda się to w przyszłości.

Eksperci radzą także, żeby w domu wprowadzić pewne prozdrowotne nawyki:

  • Częste picie wody i płukanie ust,
  • Ograniczenie spożywania słodyczy i napojów,
  • Podawanie dziecku stałych pokarmów, które powinno pogryźć,
  • Wycofanie w odpowiednim czasie smoczka, lub zastosowanie smoczka ortodontycznego

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama