Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:14
Reklama

Od północy obowiązuje stan wyjątkowy. Co to właściwie oznacza?

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, które pozwoliło ustanowić stan wyjątkowy na terenie niespełna dwustu miejscowości graniczących z Białorusią. Ma to związek ze wzmożonymi próbami wejścia na terytorium naszego kraju. Co znalazło się w treści dokumentu?
 Od północy obowiązuje stan wyjątkowy. Co to właściwie oznacza?

Autor: gov.pl

Co się dzieje na granicy?

W miejscu, gdzie Polska znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Białorusi utknęła kilka tygodni temu grupa uchodźców podających się za obywateli Afganistanu. Migranci ubiegają się o azyl w naszym kraju, jednak władze uniemożliwiają im skorzystanie z ochrony. Według wielu świadków, osoby te mają być pobawione możliwości zaspokajania nawet podstawowych, życiowych potrzeb a ich stan zdrowia pogarszać się. Granicy pilnują funkcjonariusze Wojska Polskiego, policji oraz Straży Granicznej.  Powstaje tam również płot z drutu kolczastego, aby dodatkowo wzmocnić zabezpieczenia.

Stan wyjątkowy

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się podpisane przez Andrzeja Dudę rozporządzenie, które wprowadza stan wyjątkowy na terenie 183 miejscowości położonych tuż przy granicy z Białorusią.

„Reżim Łukaszenki chce wypchnąć migrantów na teren Polski, Litwy i Łotwy, aby zdestabilizować sytuację w regionie, dlatego musimy na 30 dni wprowadzić stan wyjątkowy. Pozwoli on uszczelnić granice i ułatwi prace służbom.” – wyjaśniał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Co to właściwie oznacza?

W rozporządzeniu znalazły się następujące punkty:

1. Zawieszone zostało prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

2. Zawieszono również możliwość organizowania i przeprowadzania na tym samym obszarze imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.

3. Wprowadzony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Osoby niepełnoletnie, uczące się, muszą mieć przy sobie legitymację szkolną.
 

4. Należy stosować się do zakazów przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach oraz obszarach.

5. Nie wolno utrwalać za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów.

6. Ograniczono prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni, poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia.

7. Ograniczono dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama