Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 21:41
Reklama

Chcesz wynegocjować podwyżkę w pracy? Najpierw przećwicz rozmowę przed lustrem

Jeśli po wypłacie pensji spoglądasz na stan swojego konta z niezadowoleniem, dziś jest doskonała okazja, aby spróbować to zmienić. 22 września przypada Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy. Choć na święta nietypowe patrzymy zwykle z przymrużeniem oka, przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą przygotować się do rozmowy z pracodawcą na temat zarobków.
Chcesz wynegocjować podwyżkę w pracy? Najpierw przećwicz rozmowę przed lustrem

Autor: iStock

Pamiętaj o umowie

Zanim przystąpisz do negocjacji warunków zatrudnienia, przemyśl dokładnie, czy w twojej karierze wydarzyło się coś, co będzie kluczowym argumentem w rozmowie z szefem. Być może pracujesz od dawna i uważasz, że w związku z tym podwyżka po prostu ci się należy? To błędne założenie, które twojego pracodawcy prawdopodobnie nie przekona. Podpisując umowę godzisz się przecież na wysokość pensji, która odpowiadać ma pracy wykonywanej na twoim stanowisku.

Jakie argumenty mogą być kluczowe?

Z pewnością przekonasz szefa do podwyżki szybciej, jeśli oprócz wykonywania podstawowych zadań, wykazujesz się szczególnym zaangażowaniem w rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki twojemu pomysłowi firma wygrała ważny przetarg? Przejmujesz na siebie dodatkowe obowiązki, aby uchronić procesy służbowe przed opóźnieniami? A może zdobywasz nowe kwalifikacje, by twoja wiedza przełożyła się na wyższy poziom świadczonych usług? Im bardziej przyczyniasz się do sukcesów zakładu pracy, tym większa szansa na pozytywny wynik rozmowy o podwyżce.

Desperacja nie jest dobrym pomysłem

Dla twojego pracodawcy jesteś pewnego rodzaju inwestycją. Przelewając na twoje konto comiesięczną gażę, każdy szef oczekuje, że praca którą wykonujesz przyniesie mu zyski. Nie bądź więc zaskoczony odmową, jeśli prośbę o podwyżkę argumentujesz sytuacją życiową, np. rosnącą ratą kredytu mieszkaniowego, powiększeniem rodziny czy marzeniem o urlopie na egzotycznej wyspie. Musisz pokazać

 siebie, jako pracownika wnoszącego do firmy dobrą energię i realne działanie, które wzmacnia wizerunek całego przedsiębiorstwa, w konsekwencji przynosząc mu wyższe obroty. Rozpaczliwe wołanie o pomoc nie tylko postawi cię w złym świetle, ale również może przesłonić wszystkie pozytywne aspekty twojej pracy.

Przygotuj się do rozmowy

Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy może brzmi nieco zabawnie, jednak pewność siebie w rozmowie może być kluczowa. Kiedy już zbierzesz wszystkie argumenty przemawiające za podwyższeniem twojego wynagrodzenia, przećwicz rozmowę z szefem, prosząc o pomoc kogoś bliskiego lub korzystając właśnie z lustra. Wypowiadając swoje postulaty na głos, łatwiej będzie ci ocenić ich słuszność. Pracodawca prawdopodobnie będzie chciał odwieść cię od pomysłu, a wcześniejsze przećwiczenie negocjacji wzmocni twoją pozycję w tej rozmowie.

Kiedy jest najlepszy moment?

Z pewnością wtedy, kiedy zakład pracy jest w dobrej kondycji finansowej. Jeśli niedawno twój szef redukował etaty, aby znaleźć w firmie oszczędności, raczej nie przemówią do niego nawet najsilniejsze argumenty. Jeśli nie masz co do tego obaw, o rozmowę najlepiej poprosić pracodawcę w piątkowy poranek. Perspektywa zbliżającego się weekendu sprawia, że wszyscy jesteśmy bardziej rozluźnieni. Łatwiej wówczas poruszać trudne tematy. Lepiej jednak zrezygnować z negocjacji w godzinach popołudniowych. Natłok obowiązków z całego dnia i tygodnia może spowodować, że szef zechce, najprościej mówiąc, zbyć nachalnego pracownika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama