Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 23:33
Reklama

Jaką pościel wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wielu z nas wybór pościeli uzależnia od względów estetycznych. Istnieje jednak kilka czynników, które wpłyną na późniejsze jej użytkowanie i komfort snu. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.
Jaką pościel wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Autor: iStock

Wypełnienie letnie, zimowe lub całoroczne

Na rynku dostępne są różne rodzaje wypełnienia. Od pierza i puchu polecanych na chłodne, zimowe wieczory ze względu na wysoką izolację ciepła, przez całoroczne włókna bambusowe i granulaty silikonowe, aż po kołdry i poduszki jedwabne, które dzięki swojej lekkości sprawdzą się podczas upalnych nocy. Oprócz rodzaju wypełnienia, ważna jest również jego gramatura. Bez względu na wykorzystany surowiec przyjmuje się, że im większa jest powierzchnia, tym większa powinna być też gęstość materiału. Waga na metr kwadratowy wypełnienia kołder letnich wynosi od 500 do 1200 gramów; zimowych od 1000 do 1800 gramów a całorocznych od 750 do 1500 gramów. Producenci oferują również tzw. kołdry "duo" złożone z dwóch cieńszych warstw, które po połączeniu rzepami lub napami dają cieplejsze okrycie. Osobno zaś sprawdzają się doskonale jako cieńsza pościel na letnie noce. 

Naturalne surowce

Wybór materiału, z którego uszyta będzie nasza pościel, jest najważniejszym spośród wszystkich kryteriów. Te wykonane z naturalnych surowców gwarantują właściwe odprowadzanie wilgoci. Pomogą też w zachowaniu odpowiedniej temperatury.

Najpopularniejszą i zarazem najłatwiejszą w utrzymaniu tkaniną pościelową jest bawełna. To materiał wyjątkowo odporny na pranie w wysokiej temperaturze, nawet 60 st. C., co ma szczególne znaczenie pod względem oczyszczania tkaniny z drobnoustrojów. Po wyprasowaniu przez długi czas zachowuje doskonały wygląd. Sprawdzi się we wszystkich porach roku, jednak polecana jest szczególnie zimą, ze względu na zdolność do utrzymywania ciepła.

Podczas chłodniejszych nocy doskonale sprawdzi się flanela, która również zapewnia izolację cieplną. Choć w fabrycznej postaci może wydawać się dosyć nieprzyjemna w dotyku, po wypraniu z dodatkiem płynu zmiękczającego tkaniny, stanie się delikatna i łagodna dla skóry. Jej największa zaleta to estetyczny wygląd, ponieważ materiał ten jest odporny na powstawanie zagnieceń.

Lniane poszewki sprawdzą się najlepiej w przypadku skłonności do alergii, ponieważ tkanina w niewielkim stopniu przyciąga kurz. Choć początkowo pościel może wydawać się sztywna i szorstka, wraz z czasem użytkowania i kolejnymi praniami nabiera miękkości i delikatności. Niestety materiał ten wymaga dokładnego prasowania. Nie wykazuje również zdolności izolacyjnych, dlatego najlepiej wybierać go w okresie letnim, kiedy noce są ciepłe.

Jakość ma znaczenie

Przed zakupem należy zwrócić również uwagę na to, czy wybrana pościel uzyskała certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który jest najlepszym wyznacznikiem wysokiej jakości produktów włókienniczych na całym świecie. Znak ten gwarantuje bezpieczeństwo zastosowanych w produkcji materiałów i użycie chemikaliów neutralnych dla organizmu. Istotne jest też dobranie odpowiedniej gęstości surowca. Długotrwałe użytkowanie pościeli bez znacznej utraty jakości zapewni gramatura pomiędzy 160 a 170 g/m2, pod warunkiem stosowania się do zaleceń producenta w kwestii prania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 18 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama