Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:09
Reklama

Jak się dobrze wyspać w sezonie grzewczym

Można się obudzić wypoczętym, albo zmęczonym. Dzień można rozpocząć od suchego kaszlu, albo spokojnie. Od temperatury i wilgotności w sypialni bardzo wiele zależy.
Jak się dobrze wyspać w sezonie grzewczym

Autor: iStock

Kiepskie samopoczucie, podrażnienie błon śluzowych, ból głowy a nawet przeziębienie. To wszystko może się przydarzyć, jeżeli spędzi się noc w nieodpowiednich warunkach. Mowa o temperaturze w pokoju czy wilgotności powietrza. Od tych czynników zależy to, jak się rozpocznie dzień. Wiele osób, może budzić się, mając uczucie suchości w ustach. Mogą też narzekać na ból gardła, a przyczyna takiego stanu rzeczy jest często bardzo prosta. Przypominamy, jak odpowiednio przygotować się do snu w sezonie grzewczym.

Wietrzenie

Sprawa podstawowa, ale wiele osób o niej zapomina, lub ją bagatelizuje. Są ludzie, którzy przez jesień i zimę praktycznie nie otwierają okien w domach, obawiając się napływu zimnego powietrza. To błąd, bo zwłaszcza przed snem należy przewietrzyć pomieszczenie. Nawet przy minusowych temperaturach na zewnątrz warto wpuścić do wnętrza świeży powiew.

Ma to kilka zbawiennych zalet. Po pierwsze różnego rodzaju drobnoustroje najlepiej czują się w wyższej temperaturze. Otwarcie okna ją obniży i wystarczy nawet 30-minutowe wietrzenie, żeby pozbyć się kłopotów. Dzięki temu z pomieszczeń usuwa się także alergeny takie jak roztocza kurzu, a to zmniejsza możliwość wystąpienia kataru czy uczucia drapania a gardle i łzawienia oczu.

Temperatura

Aby dobrze się wyspać, trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę. Nie należy, nawet w najzimniejsze noce, odkręcać kaloryferów na maksymalne wskazanie. Optymalna temperatura w sypialni to od 16 do 21 stopni Celsjusza. Ta górna granica to wskazanie dla osób lubiących ciepło. Lekarze postulują, aby w przypadku osób starszych było to 20–21 stopni Celsjusza.

To ważne, bo zbyt wysoka temperatura może sprawić, że człowiek się poci, przerywa sen i jest narażony na infekcje. Z kolei za niska temperatura także może doprowadzić do zbudzenia i podnieść ciśnienie krwi. Utrudnia to spokojny i regeneracyjny sen.

Wilgotność

Ma takie samo znaczenie jak temperatura, ale trudniej ją wyregulować. Mogą w tym pomćc np. nawilżacze lub pochłaniacze wilgoci. Niektórzy rozkładają mokrą ściereczkę na kaloryferze. Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że suche powietrze może skutkować np. wysuszaniem gardła i nosa oraz tzw. „sapką”, czyli oddychaniem przez usta. To groźne zwłaszcza u małych dzieci, bo wówczas bardziej narażone są na atak wirusów i drobnoustrojów. U dorosłych suche powietrze może powodować bóle głowy czy infekcje skóry. Nie bez znaczenia jest wpływ wilgotności na sprzęty elektroniczne czy występowanie pleśni i grzybów w kątach czy okolicach parapetów.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 40-60 procent przy temperaturze w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Można to sprawdzić dzięki higrometrowi. To niewielkie urządzenie mierzące wilgotność, a często posiada także funkcję termometru. Na rynku dostępne są różnego rodzaju higrometry.

  • Włosowy - proste urządzenie wykorzystującym do pomiaru syntetyczne lub bawełniane włosie. Pod wpływem wilgotności zmienia ono długość, poruszając podłączoną wskazówką.
  • Kondensacyjny - wylicza wilgotność powietrza na podstawie temperatury i skraplającej się pary wodnej.
  • Elektrolityczny – działający na podstawie odczytów z czujników.
  • Psychometr – działa w oparciu o dwa termometry. Suchy wskazuje temperaturę otoczenia, a mokry pokazuje temperaturę powietrza. Różnica wskazań pozwala ustalić wilgotność powietrza.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: z morza, z lądu z satelity i specjalnych urządzeń elektronicznych na okrętach zabezpieczona jest infrastruktura krytyczna portu i LNG. Minister Siewiera nie zająknął się w temacie ochrony mieszkańców! Gdzie są w tym wszystkim schrony i miejsca ukrycia dla mieszkańców!?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:27Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Ze słów szefa BBN wnioskować należy, że trasa do latarni i fortu Gerharda będzie jeszcze długo zamknięta dla mieszkańców i turystów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:48Źródło komentarza: Konferencja terenowa szefa BBN w ŚwinoujściuAutor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama