Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 03:50
Reklama dotacje dla firm

Już nie wsie, tylko miasta. Na mapie Polski będzie 10 nowych

Od 1 stycznia w Polsce będzie o 10 miast więcej. Zmienią się także nazwy wielu mniejszych miejscowości. Takie zmiany zarządziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Już nie wsie, tylko miasta. Na mapie Polski będzie 10 nowych
Izbica

Autor: Yarek shalom Wikipedia

Zmiany przeprowadzane są co roku, bo wiele miejscowości chce uporządkować np. kwestie swoich granic lub skorygować nazwy. W tym gronie znajdują się także samorządy, które się rozrastają, rozwijają i spełniają formalne warunki, żeby z gmin wiejskich zamienić się w miasta. Zawsze ostateczna decyzja w tej materii należy do MSWiA, a tym razem resort zdecydował, że około 80 tysięcy ludzi zakończy 2021 rok jako mieszkańcy wsi, a w 2022 r. będą już mieszkali w mieście.

Miastami od 1 stycznia 2022 roku staną się:

  • Pruszcz, powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie, ok. 9,6 tysięcy mieszkańców.
  • Izbica, powiat krasnostawski, województwo lubelskie, ok. 2 tys. mieszkańców. Prawa miejskie straciła w 1869 roku.
  • Lutomiersk, powiat pabianicki, województwo łódzkie, ok. 1,6 tys. mieszkańców. Prawa miejskie stracił w 1870 roku.
  • Bolimów, powiat skierniewicki, województwo łódzkie, ok. 960 mieszkańców. Był miastem do 1870 roku.
  • Cegłów, powiat miński, województwo mazowieckie, ok. 2,2 tys. mieszkańców. Prawa miejskie stracił w 1869 roku.
  • Nowe Miasto, powiat płoński, województwo mazowieckie, ok. 1,6 tys. mieszkańców. Miastem było do 1870 roku.
  • Jedlnia-Letnisko, powiat radomski, województwo mazowieckie, ok. 12,6 tys. mieszkańców. W 1387 roku przez król Władysław Jagiełło miał tu swój folwark łowiecki.
  • Iwaniska, powiat opatowski, województwo świętokrzyskie, ok. 1,3 tys. mieszkańców. Prawa miejskie straciły w 1870 roku.
  • Olsztyn, powiat częstochowski, województwo śląskie, ok. 2,3 tys. mieszkańców. Miał prawa miejskie do 1870 roku.
  • Kaczory, powiat pilski, województwo wielkopolskie, ok. 3 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1513 roku.

Kilka z wymienionych miejscowości było już w przeszłości miastami, ale takie prawa odebrano im w latach 1869 – 1870. Stało się to po upadku powstania styczniowego w ramach carskich represji, które najmocniej dotknęły te miejsca, w których ludność mocno udzielała się w zrywie narodowym.

Dodatkowo ma mocy ministerialnych decyzji wiele miejscowości zmieni nazwy. W całej Polsce dotyczyć to będzie około stu wsi. Na przykład w powiecie radzyńskim wieś Maruszewiec będzie nosiła nazwę Maruszewiec Stary, a sąsiadujący z nią Maruszewiec Pofolwarczny będzie teraz Maruszewcem Nowym.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…Autor komentarza: AlmaTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie tak mało bilbordów z Panem Trzaskowskim! Innych kandydatów pełno!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:42Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w Stargardzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama