W rocznicę deportacji niemieckich Żydów ze Stargardu i powiatu stargardzkiego". Deportacja zaczęła się w Stargardzie w nocy z 12 na 13 lutego 1940 roku. Była to pierwsza deportacja niemieckich Żydów z Pomorza do Generalnej Guberni.
– Na liście deportacyjnej znalazło się ponad tysiąc osób – mówi Jolanta Aniszewska, inicjatorka wystawy, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. - Chcieliśmy tą wystawą zaznaczyć sąsiedztwo naszej tymczasowej siedziby z cmentarzem żydowskim, a także upamiętnić tę historyczną, tragiczną dla Żydów datę.
Na wystawę składa się zgromadzona na jej potrzeby literatura nawiązująca do historii deportacji, a także wiszące na ścianie symboliczne kamienie z nazwiskami 73 Żydów deportowanych ze Stargardu i okolic.
Stargardzianie własnoręcznie je na niej umieszczali, pisząc wcześniej na kamieniach nazwiska deportowanych.
Znakiem pamięci o Żydach jest też podcast przygotowany przez dyrektor biblioteki we współpracy z Maciejem Dura – Pomarańskim z Młodzieżowego Domu Kultury i Przemysławem Antczakiem z Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Podcast można oglądać na kanałach informacyjnych Książnicy Stargardzkiej.
Napisz komentarz
Komentarze