Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:41
Reklama

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Dzieci uciekające przed wojną z Ukrainy do Polski mają być traktowane jak nasi najmłodsi obywatele. Takie jest zalecenie resortu edukacji. Polska szkoła ma być dla migrantów przyjazna. Procedura przyjęcia do placówki jest prosta.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Autor: iStock

W zasadach przyjmowania do szkół ukraińskich dzieci Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznaczyło wyraźnie, że mają one prawo do uczestniczenia w zajęciach tak samo jak polskie dzieci. Resort wskazuje, że przyjęcie obcokrajowca do placówki edukacyjnej możliwe jest również w czasie trwania roku szkolnego. Dobór odpowiedniej klasy uzależniony jest od liczby ukończonych wcześniej lat nauki.

Ukraińcy, którzy nie są w stanie porozumiewać się w języku polskim, mają również prawo do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych ze wsparciem tłumacza zatrudnionego przez szkołę w charakterze pomocy nauczyciela. Dla obcojęzycznych dzieci mają funkcjonować też dodatkowe lekcje języka polskiego oraz oddziały przygotowawcze, które dostosowane będą do ich potrzeb i możliwości. Dzieci spoza Polski również zostały objęte wsparciem w postaci zajęć wyrównawczych.

Dyrektorzy placówek zobowiązani są też do zorganizowania stosownej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dzięki której uczniom łatwiej będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Opieka tego typu ma przyczynić się do właściwego rozpoznania i zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego z dzieci.

Rodzice ukraińskich uczniów mają obowiązek przedstawienia dokumentów lub napisania oświadczenia o dotychczasowym przebiegu nauki swoich pociech. MEiN informuje, że osoby te powinny złożyć w wybranej placówce wniosek o przyjęcie dziecka. Szkoła podstawowa objęta rejonizacją ma obowiązek przyjąć ucznia, którego miejsce zamieszkania jej podlega. Pozostałe placówki przyjmą go pod warunkiem, ża wolnych miejsc. W przypadku problemu ze znalezieniem miejsca w szkole, należy poprosić o jego wskazanie w urzędzie gminy.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu +48 22 34 74 708 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: BłazejTreść komentarza: najlepszy burmistrz jaki był, następnym zostanie Grzegorz Kurka! Najwybitniejszy człowiek tego miasta!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Kamień Pomorski. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Piękne wspomnienia. Brawa dla twórców , animatorów i instruktorów którzy na co dzień są w cieniu tych wszystkich działań, którymi może pochwalić się MDKData dodania komentarza: 8.11.2024, 21:15Źródło komentarza: Z archiwum Telewizji – 60-lecie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama