Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 08:06
Reklama

Grill na majówkę. Uczta mięsożerców

Nie ma udanego majowego weekendu bez grilla. Tak uważa wielu Polaków i nawet jeśli pogoda nie dopisuje, to przenoszą się do altan czy kuchni. Wiele osób stawia na mięso, ale na kiełbasie świat się nie kończy.
Grill na majówkę. Uczta mięsożerców

Autor: iStock

Elektrycznego grilla można śmiało użyć w kuchni, ale prawdziwe grillowanie musi odbywać się pod gołym niebem. Przygotowując się do majówki, wiele osób wyciąga grille z garaży, składa je, czyści ruszt i robi zapasy węgla drzewnego. Podczas takich zakupów Polacy zaopatrują się w jedzenie i nie ma co ukrywać, że grillowanie nieodłącznie wiąże się z mięsem.

Najprościej jest przygotować kiełbasę, ale to pójście na łatwiznę. Można przecież postawić na bardziej pracochłonne przepisy.

Żeberka

Składniki:

Cebula,

Pomidory,

Pieprz cayenne,

Goździki,

Ziele angielskie w ziarnach,

Sól i pieprz,

Miód,

Piwo,

Żeberka.

Wykonanie:

Pokrojoną w kostkę cebulę trzeba podsmażyć i dodać do niej pokrojone pomidory. Całość doprawia się pieprzem cayenne wcześniej roztartym w moździerzu. Tak samo robi się z goździkami oraz ziarnami ziela angielskiego. Trzeba dodać sól i pieprz do smaku i gotować tak długo, aż zredukuje się płyn z pomidorów. Tak powstaje marynata do mięsa.

Kiedy uzyskuje się odpowiednią gęstość, dodaje się miód i trochę piwa.

Marynatą zalewa się żebraka i odstawia na kilka godzin.

Samo grillowanie też trwa długo. To nawet kolejne trzy godziny, a mięso musi być szczelnie zawinięte w folii. Całość musi być trzymana wysoko nad gorącym węglem, ale najlepiej nie nad żarem. Pod koniec grillowania mięso przesuwa się nad żar, aby się zarumieniło.

Kurczak z salsą ananasową

Składniki:

Dowolne części kurczaka,

Ketchup,

Szalotka,

Czosnek,

Imbir, mięta, cynamon, sos sojowy, mielone goździki, bazylia,

Oliwa z oliwek,

Limonka.

Wykonanie:

Kurczaka trzeba pokroić na mniejsze części i lekko je naciąć. W celu przygotowania marynaty trzeba wymieszać ketchup z szalotką, czosnkiem, imbirem, mielonymi goździkami, cynamonem, sosem sojowym, posiekanymi miętą i bazylią. Całość trzeba zmiksować w blenderze i zlać marynatą mięso. Najlepiej przechować całość w lodówce przez cały dzień.

Kurczaka należy ułożyć na tackach i postawić na grillu. Co jakiś czas trzeba przekładać mięso i grillować do czasu, aż się zarumieni.

Podawać trzeba z salsą, którą robi się z posiekanego w drobną kostkę ananasa z oliwą z oliwek,  ketchupem, sokiem z limonki oraz bazylią i miętą.

Skrzydełka z curry

Składniki:

Skrzydełka z kurczaka,

Limonka,

Imbir, czosnek, curry, ziarna kolendry, olej sezamowy, sól i pieprz.

Wykonanie:

Trzeba zacząć od marynaty. Sok z limonki miesza się z olejem sezamowym, czosnkiem, startym imbirem i przyprawami. Zalewa się tym umyte skrzydełka i odstawia przynajmniej na godzinę. Koniecznie w chłodne miejsce.

Takie skrzydełka kładzie się na grillu i trzyma na nim około godziny. Co jakiś czas mięso trzeba przewrócić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama