Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:49
Reklama

Jak powstają wyjścia ewakuacyjne w tunelu pod Świną?

Na budowie tunelu pod cieśniną Świny trwają prace przy budowie wyjść ewakuacyjnych. Dwa z nich powstają wewnątrz tunelu wydrążonego maszyną TBM. Pierwsze w odległości 500 metrów, a drugie kilometra - licząc od nowej drogi prowadzącej do tunelu po stronie wyspy Uznam.
Jak powstają wyjścia ewakuacyjne w tunelu pod Świną?

Autor: Mat. UM Świnoujscie/Sweco

Odległość między wyjściami ewakuacyjnymi wynosi 500 m. Aby wykonać wnękę dla wykonania konstrukcji wyjścia, trzeba było przebić się przez obudowę segmentową tunelu, wykonać wykop oraz obudowę wstępną, którą wykonuje się metodą tzw. na mokro. Aby zrobić wyłom w obudowie segmentowej tunelu, wewnątrz tunelu TBM została zamontowana tymczasowa rama stalowa dla wzmocnienia konstrukcji tunelu. Obudowa wstępna wnęki składa się z warstwy betonu natryskowego i stalowych żeber w rozstawie 0,75 m. Obudowa docelowa wykonana będzie z betonu zbrojonego.


Do wzmocnienia gruntu została zastosowana technologia mrożenia. Polega ona na ciągłym przenoszeniu ciepła z gruntu do atmosfery. W wyniku tego grunt ulega ochłodzeniu, a woda wypełniająca pory zostaje zamrożona, tworząc warstwę lodu. Zamrożony grunt zamienia się w wodoszczelną bryłę. Mrożenie aktywne, czyli takie, dzięki któremu temperatura gruntu ma spaść do temperatury ok. -12˚C w części środkowej płaszcza mrożeniowego, trwało łącznie około 65 dni. Z kolei pasywne, czyli podtrzymujące niską temperaturę w czasie przebijania się przez obudowę tunelu i wykonywania konstrukcji wyjść, potrwa około 100 dni.
Cały proces otwierania i wykonywania wyjść ewakuacyjnych został podzielony na kilka etapów. Od nacięcia otworu w żelbetowej obudowie tunelu, poprzez demontaż obrysowanej nacięciem obudowy i odcinkowe wybieranie gruntu w zamrożonej bryle z montażem stalowych ram podporowych i wykonywaniem zbrojonej warstwy z torkretu. Wszystko po to, aby zabezpieczyć wykop i wykonać ostateczną obudowę żelbetową wraz z izolacją.


Obecnie przy wyjściu ewakuacyjnym EE1 kontynuowane jest mrożenie pasywne, w tym betonowanie podłoża pod izolację płyty dennej. Zakończono także wykonywanie obudowy wstępnej. Mrożenie pasywne rozpoczęło się również przy wyjściu ewakuacyjnym EE2 gdzie obecnie trwa wybieranie urobku i montaż obudowy wstępnej.
Oprócz dwóch wyjść ewakuacyjnych EE1 i EE2 wykonywane są także klatki schodowe, w przestrzeni komory startowej i odbiorczej, które będą łączyły galerię ewakuacyjną znajdującą się pod jezdnią w tunelu, z powierzchnią. Galeria ta ma połączenie z dwoma wyjściami ewakuacyjnymi realizowanymi w technologii mrożenia gruntu w tunelu TBM. Klatki schodowe również będą wyjściami ewakuacyjnych z poziomu drogi na wlotach do tunelu TBM.

Co jeszcze dzieje się na budowie tunelu?
Po stronie wyspy Uznam, w komorze startowej, trwa montaż i prefabrykacja deskowań dla wykonania stropu pośredniego. Na odcinku rampy i w tunelu wykonanym metodą stropową uszczelniana jest cała konstrukcja, jednocześnie trwa montaż zbrojenia kap chodnikowych. 
W budynku Centrum Obsługi i Stacji Trafo TK3 prowadzone są roboty wykończeniowe oraz instalacyjne prace wewnętrzne.
W komorze odbiorczej na wyspie Wolin kontynuowane są prace nad konstrukcjami wewnętrznymi. Ściany szczelinowe są uszczelniane, podobnie jak konstrukcja rampy i tunelu wykonanym metodą stropową. Wykonywane są również kanały technologiczne. Na drogach budowane są sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktura drogowa. Budowany jest mur oporowy przy bajpasie północnym, na bieżąco prowadzone są prace porządkowe 
i utrzymaniowe.


Powstający pod cieśniną Świny tunel połączy wyspy Uznam i Wolin. Jest jednorurowy.
W każdym kierunku ma po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne po 2 metry szerokości. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 kilometra długości.


Głównym Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gülermak. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskie (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: BłazejTreść komentarza: najlepszy burmistrz jaki był, następnym zostanie Grzegorz Kurka! Najwybitniejszy człowiek tego miasta!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Kamień Pomorski. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Piękne wspomnienia. Brawa dla twórców , animatorów i instruktorów którzy na co dzień są w cieniu tych wszystkich działań, którymi może pochwalić się MDKData dodania komentarza: 8.11.2024, 21:15Źródło komentarza: Z archiwum Telewizji – 60-lecie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama