Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:49
Reklama

Pierwsze przymrozki już za nami.

300 ton chlorku sodu, 200 ton piasku i 60 ton chlorku magnezu - to zapas zgromadzony przez firmę Remondis na usuwanie skutków opadów śniegu czy gołoledzi. To tzw. pierwsza transza, która powinna wystarczyć na przynajmniej miesiąc. Uspokajamy kierowców. Zapas ten będzie na bieżąco uzupełniany. Od października działa już również ogrzewalnia dla osób bezdomnych, a schronisko dla takich ludzi jest przygotowane na przyjęcie ewentualnych dodatkowych potrzebujących.
Pierwsze przymrozki już za nami.

Autor: BIK UM Świnoujście

W Świnoujściu "Akcja Zima" prowadzona jest w oparciu o umowę zawartą z firmą Remondis, która obejmuje między innymi świadczenie takich usług jak: całoroczne utrzymanie czystości ulic i chodników, opróżnianie ulicznych śmietniczek, obsługę Pchlich Targów, utrzymanie czystości plaży w prawobrzeżnej części miasta.

Zgodnie z zawartą umową zakres świadczonych usług dostosowany jest do faktycznych potrzeb. Rozliczanie następuje powykonawczo, czyli na podstawie faktycznie zrealizowanych usług. Środki na prowadzenia „Akcji Zima” zabezpieczono w budżecie w oparciu o prognozowany zakres świadczonych usług. Należy pamiętać, że brak opadów śniegu czy mrozu, nie zwalnia Gminy od świadczenia innych usług w zakresie oczyszczania miasta. Zmianie ulega jedynie charakter świadczonych usług, na przykład zamiast odśnieżania, ulice i chodniki oczyszczane są z innych nieczystości, usuwane są skutków wichur itp.

Usuwanie skutków ostatniej poprzedniej zimy kosztowało miasto około 4 mln złotych.

Oprócz wspomnianych już zapasów chlorku sodu, piasku i chlorku magnezu, Remondis ma już przygotowany również odpowiednie sprzęt:  7  pojazdów pługopiaskarek,  1  pojazd z pługiem, 4 ciągniki z posypywarkami i pługami oraz  Nilfisk, czyli pojazd z lekkim oprzyrządowaniem (pług, posypywarka).

Przypominamy, że miasto nie jest odpowiedzialne za uprzątanie śniegu czy błota pośniegowego na terenie całego miasta. Służby komunalne gminy sprzątają chodniki, drogi, ścieżki rowerowe, którymi administruje miasto, a za  posprzątanie terenów przylegających do konkretnych posesji odpowiedzialni są właściciele tychże nieruchomości,  zgodnie z ustawą utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem utrzymania porządku w mieście.- przypomina Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta -  Za niewywiązywanie się z tego obowiązku, instytucje i osoby odpowiedzialne mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości nawet do 500 zł.

Choć w ostatnim czasie liczba osób bezdomnych przebywających na terenie miasta zdecydowanie spadła, to jednak nadal jest kilkunastu.  To osoby, które nie chcą zamieszkać w schronisku dla bezdomnych przy ulicy Portowej. Głównym, jeśli nie jedynym, powodem jest bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, jaki obowiązuje w tej placówce. Od początku października do końca marca, osoby te mogą, nawet będąc  pod wpływem alkoholu, skorzystać z ogrzewalni, która funkcjonuje przy schronisku.  Obiekt czynny jest przez siedem dni  tygodniu w godzinach od 18.00 do 7.00. Znajduje się tam 5 miejsc siedzących.  Osoby przebywające w ogrzewalni mają zapewniony jeden ciepły posiłek wieczorem oraz ciepłe napoje. Każdy  ma możliwość skorzystania z łazienki, toalety, przebrania się w czystą odzież.

Dla tych, którzy podporządkują się zakazowi spożywania alkoholu, czekają miejsce w schronisku dla osób bezdomnych przy ul. Portowej 10.  Oprócz już istniejących 50 miejsca, na okres zimowy placówka jest przygotowana na przyjęcie dodatkowych nawet 40 osób.  Podopieczni mają zapewnione nie tylko warunki bytowe, między innymi  całodobowe wyżywienie, ale również w razie potrzeby opiekę medyczną.

Telefon stacjonarny do schroniska 91 35 09 541, telefony komórkowe: 512032445 – kierownik schroniska, 512032449 - pracownik socjalny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ogladacz miejskiTreść komentarza: nie ma to jak lokalny biznes rodzinny ....Data dodania komentarza: 19.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Jestem z centrum Świnoujścia, ale podziwiam jak zgraną i aktywną społeczność stanowi Przytór-Łunowo. Co roku chętnie przyjeżdżam na ich piknik osiedlowy i świetnie się bawię.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:49Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: CzesławTreść komentarza: Widać, że współpraca zarządu z radnym Nowickim i z mieszkańcami przynosi rezultaty i osiedle się rozwija, oby tak dalej!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 12:44Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: MagorzataTreść komentarza: Podziwiam ludzi którym się jeszcze chce coś robić dla innych w tym zwariowanym świecie. Co do imprez organizowanych w Przytorze, doborowe tam jest grono z pomysłami i konsekwencją w działaniach. Nowemu zarządowi życzę tylko sukcesów!Data dodania komentarza: 19.11.2024, 08:09Źródło komentarza: Rozmowy na czasie...Autor komentarza: BłazejTreść komentarza: najlepszy burmistrz jaki był, następnym zostanie Grzegorz Kurka! Najwybitniejszy człowiek tego miasta!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Kamień Pomorski. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Piękne wspomnienia. Brawa dla twórców , animatorów i instruktorów którzy na co dzień są w cieniu tych wszystkich działań, którymi może pochwalić się MDKData dodania komentarza: 8.11.2024, 21:15Źródło komentarza: Z archiwum Telewizji – 60-lecie Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama