Gdy Polska odpierała wroga na zachodzie, 17 września ze wschodu zaatakowała nas Armia Czerwona. Przymierze zła, spod znaku swastyki oraz sierpa i młota, zostało przypieczętowane .
- Przez dekady od tamtych dni, wielu zastanawiało się, jak mogło do tego dojść. Jak cywilizowany kraj, Niemcy, mógł dokonać tylu okrucieństw. Jak Europa mogła na to pozwolić. Powtarzano, że podobny koszmar i zbrodnicza beztroska nie mogą się już powtórzyć. Niestety dziś, na Ukrainie, toczy się kolejna straszna wojna. Rosja w barbarzyński sposób zabija tysiące ludzi, rujnuje miasta i wsie. Odrodziło się imperialne zło. Historia się powtarza, a część Europy nadal nie wyciąga wniosków z tragedii wojny... mówił 1 września 2022 roku na Westerplatte minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
W Świnoujściu o tragicznej rocznicy września 1939 roku pamiętali mieszkańcy, władze samorządowe i służby mundurowe, którzy pod pomnikiem Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej przy pl. Słowiańskim oddali hołd poległym i walczącym w II wojnie światowej. Uroczystość pod pomnikiem odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem z udziałem pocztów sztandarowych, kompani honorowej Komendy Portu Wojennego i orkiestry wojskowej.
Już o godzinie 11. delegacja samorządowców, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i służb mundurowych wraz z grupą kombatantów udała się na Cmentarz Komunalny w Świnoujściu, gdzie przy pomniku wiecznego spoczynku weteranów II wojny światowej, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci.
Napisz komentarz
Komentarze