Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 06:53
Reklama

Coraz mniej Polaków stać na mieszkanie. Chcą interwencji państwa

Polaków nie stać już na w własne mieszkanie, bo ich ceny są zaporowe, a bank nie pożyczy im pieniędzy. Coraz więcej osób domaga się, żeby rząd uregulował ceny na rynku nieruchomości.
Coraz mniej Polaków stać na mieszkanie. Chcą interwencji państwa

Autor: iStock

Z ostatniego sondażu GfK, opisanego przez „Rzeczpospolitą”, wynika, że aż 72 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości osiągnęły poziom niedostępny dla większości. 56 proc. uczestników badania – i ta grupa wciąż się powiększa – uważa, że państwo powinno uregulować ceny nieruchomości. 60 proc. Polaków wciąż uważa, że zakup nieruchomości opłaca się bardziej niż najem.

Tymczasem jeszcze przed rokiem deweloperzy nie nadążali z budową mieszkań.

– Końcówka roku 2020 i rok 2021 były czasem szaleństwa zakupów, bo Polacy właśnie w nieruchomości lokowali oszczędności – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Dziś... – Ludzi nie stać na kredyt. Choć ceny ofertowe nie są wyższe niż pół roku temu ani znacząco wyższe niż pod koniec 2021 r. To warunki udzielenia kredytu są diametralnie inne – podkreśla w rozmowie z Rz Katarzyna Kuniewicz, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.

Wpływ na to miały wojna w Ukrainie i podwyżki stóp procentowych, które zablokowały dostęp Polaków do kredytów.

Klienci ruszyli na rynek najmu

Według GUS w sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 5,2 tys. mieszkań, o 63 proc. mniej niż przed rokiem. To z kolei spowodowało, że klienci ruszyli na rynek najmu. W efekcie oferta wolnych mieszkań na wynajem spadła nawet o 70 proc.

Deweloperzy ostrzegają, że gwałtowne zmniejszenie podaży mieszkań grozi kolejną katastrofą.

– Zagrożone będą dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy miejsc pracy, w samej branży budowlanej i sektorach powiązanych, jak stolarka, płytki, AGD – ocenia Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany przez Rz.

W efekcie mieszkań będzie jeszcze mniej.

Czy rząd może coś z tym zrobić? Deweloperzy apelują o powrót ulgi budowlanej. A eksperci zwracają uwagę na słabość rynku najmu instytucjonalnego. Obejmuje on ledwie 8,5 tys. lokali, z czego 2 tys. przypada na państwowy fundusz. Inwestycje w mieszkania na wynajem blokują – według inwestorów – wysokie koszty wykonawstwa i finansowania.

Popyt na mieszkania wyhamowuje

Nieruchomosci-online.pl podsumowały III kwartał. Ich raport potwierdza, że popyt na mieszkania rzeczywiście wyhamowuje. W III kwartale zainteresowanie mieszkaniami na Nieruchomosci-online.pl było o 15 proc. niższe niż w II kwartale i aż o 36 proc. niższe niż w III kwartale 2021.

Portal wziął pod lupę średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego, czyli z drugiej ręki.  Największe wzrosty zanotowano – co nie jest zaskoczeniem – w przypadku kawalerek.

Porównując III i II kwartału, takie mieszkania najbardziej podrożały w Zielonej Górze (o 7,9 proc.), Rzeszowie (o 6,8 proc.) i Olsztynie (o 6,7 proc.). W przypadku mieszkań 2-, 3- i 4-pokojowych ceny rosły w niektórych miastach maksymalnie o 4-5 proc. 

– Patrząc jednak na wszystkie miasta wojewódzkie i wszystkie wielkości mieszkań, wyraźnych wzrostów nie było wiele. W III kwartale przeważała względna stabilizacja, bo za taką należy uznać korekty średnich cen – w górę lub w dół – wynoszące mniej niż 2 proc., porównując kwartał do kwartału. Wprawdzie nie widzimy jeszcze wyraźnych spadków, ale ceny coraz częściej utrzymują się na dotychczasowym poziomie – ocenia Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.      

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program InformacyjnyAutor komentarza: analitykTreść komentarza: Najbardziej leniwa rada w historii, a radni jak u Orwella.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 09:26Źródło komentarza: Rozmowy na czasie…Autor komentarza: AlmaTreść komentarza: Dlaczego w Stargardzie tak mało bilbordów z Panem Trzaskowskim! Innych kandydatów pełno!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 15:42Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w Stargardzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama