Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 04:33
Reklama

Piwo wróci do dworcowych barów? Chcą tego posłowie PiS

Grupa posłów chce, żeby na dworce kolejowe i autobusowe wróciła sprzedaż piwa. Jak tłumaczą, obowiązujący zakaz uderza w działalność przedsiębiorców, bo ogranicza ich zyski.
Piwo wróci do dworcowych barów? Chcą tego posłowie PiS

Autor: iStock

Dlatego chcą zmienić niektóre zapisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt – jak ustalił portal Wp.pl – jest już w Sejmie.  

Posłowie likwidują „prawny relikt”

Teraz – przypomnijmy – pasażer może wypić piwo lub napój alkoholowy o zawartości do 4,5 proc. w wagonie restauracyjnym pociągu. Nie może jednak zrobić tego w lokalach gastronomicznych w budynkach dworcowych. Tam bowiem obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu.

Projekt nowelizacji ustawy ma to zmienić i dopuścić sprzedaż lekkiego alkoholu także w barach na dworcach – i kolejowych, i autobusowych.

„Projektowana zmiana jest likwidacją prawnego reliktu, zmniejszy ograniczenie wolności działalności gospodarczej, zwiększy natomiast atrakcyjność, a tym samym zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w budynkach dworców, przez co przyczyni się również do większych wpływów z tytułu podatków dochodowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu, cytowanym przez Wp.pl.

Autorzy tego projektu nie wykluczają, że przepisy dotyczące alkoholu na dworcach jeszcze bardziej zostaną zliberalizowane. Mowa o zniesieniu zakazu sprzedaży i picia w lokalach na dworcach wszystkich rodzajów alkoholu. Dziś jest to dopuszczalne na lotniskach międzynarodowych.

Zmian w Ustawie będzie więcej

Zniesienie zakazu picia na dworcach to tylko jedna ze zmian, jakie posłowie chcą wprowadzić do Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ich celem jest likwidacja barier administracyjnych i prawnych. Żeby – jak przekonują posłowie – ułatwić życie obywatelom i przedsiębiorcom.

Jedną z takich zmian jest umożliwienie wszystkim samorządom tworzenie i prowadzenie izb wytrzeźwień. Dziś zgodnie z obowiązującą ustawą mogą to robić samorządy w gminach liczących ponad 50 tys. mieszkańców.

Nowelizacją Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zajmuje się sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji. W praktyce te rozwiązania – jak ustaliła Wp.pl – przygotowali politycy PiS, którzy narzekali nawet, że posłowie opozycji nie chcieli im pomóc.

Dla mężczyzn i matek po 25 roku życia

Dodajmy, że posłowie PiS liberalizują Ustawę o trzeźwości w sytuacji, gdy w Polsce wciąż huczy od komentarzy dotyczących wypowiedzi ich szefa, prezesa PiS, o „dawaniu w szyję” przez kobiety.

Jeden z internautów (internautek) o nicku Aressa tak skomentował to na stronie portalu:

Jak rozumiem, pojawią pewne ograniczenia. Alkohol będzie dostępny dla mężczyzn oraz zamężnych matek po 25 roku życia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: alojzyTreść komentarza: Bezradni bez własnego zdania i odwagi cywilnej,Data dodania komentarza: 8.04.2025, 12:21Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: lookerTreść komentarza: Pan radny Nowicki widać, że nie trzyma ciśnienia. Radni którzy posiadają większą wiedzę od innych to według niego radni przemądrzali, którzy próbują pouczać innych. Dziecinne podejście. I ma pan rację - demokracja - to taki "niedoskonały" ustrój państwowy, gdzie dwóch idiotów przegłosuje jednego Einsteina.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Może wypada powiedzieć wprost o mieszkaniach wynajętych za "przysłowiowe grosze" z zasobów TBS LOKUM pani Prezes Szpitala z pensją brutto 24 tysiące złotych czy panu wiceprezydentowi z pensją brutto 20 tysięcy, a nie mówić o "dwóch osobach które są kością niezgody".Data dodania komentarza: 7.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025Autor komentarza: Leokadia z NowogarduTreść komentarza: Obserwuję działania Pana Burmistrza Wiatra, te każdego dnia będąc gospodarzem Nowogardu, jak i te które potrafi umiejętnie 'sprzedać" medialnie. Powiem krótko, takiego Burmistrza nam potrzeba było i żałuję, że tak późno został Pan odkryty przez mieszkańców, bo dużo czasu Nowogard stracił mając przez tyle lat polityka z SLD! Działania Pana Burmistrza Wiatra zawsze pokrywają się z tym co robi, nie ma tam ani ubarwień ani też przesady czy kolorowania! To nie jest laurka, tylko fakty, które przedstawia tu ponad 60-letnia mieszkanka Nowogardu z pomocą wnuczka. Dużo dobrego i wielu łask Bożych życzę Panu Burmistrzowi!Data dodania komentarza: 29.03.2025, 21:45Źródło komentarza: Nowogard. Samorządowy Program Informacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama